fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaTransportStraż miejska będzie karać za nieprawidłową jazdę na hulajnodze

Straż miejska będzie karać za nieprawidłową jazdę na hulajnodze

20 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z którym rozszerzone zostają uprawnienia funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Zgodnie z nowymi przepisami Straż Miejska uzyskała uprawnienia do karania mandatem osób nieprawidłowo poruszających się rowerem lub hulajnogą. Kary zostały przewidziane dla osób poruszających się tymi pojazdami, które w nieprawidłowy sposób korzystają z chodników czy przejeżdżają przez przejścia dla pieszych. Przewidziano możliwość nałożenia w takich okolicznościach mandatu w wysokości 50-100 złotych. 

Do 200 złotych kary mogą dostać osoby, które nie posiadając odpowiednich uprawnień (czyli głównie niepełnoletni bez wymaganych dokumentów, jak np. karta rowerowa) poruszają się rowerami zwykłymi lub wyposażonymi w silnik pomocniczy, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego. 

Straż zajmie się nie tylko komunikacją

Inne nowe uprawnienia przyznane strażnikom miejskim dotyczą możliwości kontroli i nakładania mandatów (do 500 złotych) na zarządców lub właścicieli nieruchomości, którzy nie dotrzymali obowiązku złożenia deklaracji na temat źródeł ciepła lub spalaniu paliw. 

Maksymalnie 250 złotych kary można będzie otrzymać od straży miejskiej za brak widocznego numeru na nieruchomości. 

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA