fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaTransportStraż miejska będzie karać za nieprawidłową jazdę na hulajnodze

Straż miejska będzie karać za nieprawidłową jazdę na hulajnodze

20 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z którym rozszerzone zostają uprawnienia funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Zgodnie z nowymi przepisami Straż Miejska uzyskała uprawnienia do karania mandatem osób nieprawidłowo poruszających się rowerem lub hulajnogą. Kary zostały przewidziane dla osób poruszających się tymi pojazdami, które w nieprawidłowy sposób korzystają z chodników czy przejeżdżają przez przejścia dla pieszych. Przewidziano możliwość nałożenia w takich okolicznościach mandatu w wysokości 50-100 złotych. 

Do 200 złotych kary mogą dostać osoby, które nie posiadając odpowiednich uprawnień (czyli głównie niepełnoletni bez wymaganych dokumentów, jak np. karta rowerowa) poruszają się rowerami zwykłymi lub wyposażonymi w silnik pomocniczy, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego. 

Straż zajmie się nie tylko komunikacją

Inne nowe uprawnienia przyznane strażnikom miejskim dotyczą możliwości kontroli i nakładania mandatów (do 500 złotych) na zarządców lub właścicieli nieruchomości, którzy nie dotrzymali obowiązku złożenia deklaracji na temat źródeł ciepła lub spalaniu paliw. 

Maksymalnie 250 złotych kary można będzie otrzymać od straży miejskiej za brak widocznego numeru na nieruchomości. 

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA