fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaEnergetykaStrefy energetyczne dla biznesu. Gdzie powstaną?

Strefy energetyczne dla biznesu. Gdzie powstaną?

W północnej Polsce mają powstać specjalne strefy energetyczne, w których biznes będzie mógł liczyć na preferencyjne ceny.

Już od początku 2024 roku w północnej Polsce zaczną działać specjalne strefy energetyczne, w których inwestorzy będą mogli liczyć na niższe ceny energii. Obszary te będą przeznaczone przede wszystkim dla firm energochłonnych.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że projekt jest już gotowy i wdrażany, a strefy energetyczne ruszą dokładnie 1 stycznia 2024 roku. Przedstawicielka władz liczy, że dzięki nowym strefom firmy będą chętniej inwestować, bo cena energii jest w biznesie jednym z czynników wpływającym na plany inwestycyjne.

Z preferencyjnych warunków w strefach będą mogły skorzystać firmy o rocznym zużyciu powyżej 100 GWh oraz planujących budowę magazynów energii. Inwestor działający w strefie będzie mógł liczyć na obniżenie opłaty jakościowej i opłaty sieciowej zmiennej. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała, że energia w strefach energetycznych będzie nawet o 30 proc. tańsza od ceny standardowej.

Strefy energetyczne na północy Polski

Wstępne plany zakładają, że specjalne strefy energetyczne powstaną w okolicach Słupska, Suwałk, Ostaszewa (dwie strefy w pobliżu Torunia), Szubina (w pobliżu Bydgoszczy) oraz Olsztyna. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyjaśniły, że to właśnie w tych rejonach kraju istnieją lub są planowane nowe duże źródła wytwórcze, jak lądowe farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne, morskie farmy wiatrowe oraz elektrownia jądrowa.

W komunikacie prasowym PSE wskazano, że wyznaczone lokalizacje nie tylko zapewniają dostęp do sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć i 110 kV, lecz także będą dobrze skomunikowane drogowo i kolejowo. W części lokalizacji inwestorzy mogą także uzyskać przyłączenie do sieci Gaz-Systemu.

Źródło: PSE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA