fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaStrefy energetyczne dla biznesu. Gdzie powstaną?

Strefy energetyczne dla biznesu. Gdzie powstaną?

W północnej Polsce mają powstać specjalne strefy energetyczne, w których biznes będzie mógł liczyć na preferencyjne ceny.

Już od początku 2024 roku w północnej Polsce zaczną działać specjalne strefy energetyczne, w których inwestorzy będą mogli liczyć na niższe ceny energii. Obszary te będą przeznaczone przede wszystkim dla firm energochłonnych.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że projekt jest już gotowy i wdrażany, a strefy energetyczne ruszą dokładnie 1 stycznia 2024 roku. Przedstawicielka władz liczy, że dzięki nowym strefom firmy będą chętniej inwestować, bo cena energii jest w biznesie jednym z czynników wpływającym na plany inwestycyjne.

Z preferencyjnych warunków w strefach będą mogły skorzystać firmy o rocznym zużyciu powyżej 100 GWh oraz planujących budowę magazynów energii. Inwestor działający w strefie będzie mógł liczyć na obniżenie opłaty jakościowej i opłaty sieciowej zmiennej. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała, że energia w strefach energetycznych będzie nawet o 30 proc. tańsza od ceny standardowej.

Strefy energetyczne na północy Polski

Wstępne plany zakładają, że specjalne strefy energetyczne powstaną w okolicach Słupska, Suwałk, Ostaszewa (dwie strefy w pobliżu Torunia), Szubina (w pobliżu Bydgoszczy) oraz Olsztyna. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyjaśniły, że to właśnie w tych rejonach kraju istnieją lub są planowane nowe duże źródła wytwórcze, jak lądowe farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne, morskie farmy wiatrowe oraz elektrownia jądrowa.

W komunikacie prasowym PSE wskazano, że wyznaczone lokalizacje nie tylko zapewniają dostęp do sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć i 110 kV, lecz także będą dobrze skomunikowane drogowo i kolejowo. W części lokalizacji inwestorzy mogą także uzyskać przyłączenie do sieci Gaz-Systemu.

Źródło: PSE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA