Ilość ropy i węgla sprzedawanych z Federacji Rosyjskiej do Państwa Środka bije kolejne rekordy.

W sierpniu do Chin trafiło z Rosji 8,43 mln ton ropy, co oznacza wzrost o 28 proc. względem tego samego miesiąca rok wcześniej. Surowiec jest transportowany przez rurociąg WSTO oraz drogą morską.

Obecnie Państwo Środka jest największym na świecie nabywcą rosyjskiej ropy. Mimo to łączna wartość sprowadzanego przez Chiny surowca zza granicy spadła od zeszłego roku o 9,4 proc. Pekin zmniejszył dostawy m.in. z Angoli i Brazylii. Jest to efekt spowolnienia dynamiki chińskiego wzrostu gospodarczego.

Prawdopodobnie Chiny kupują ropę również od Wenezueli. Transakcje te odbywają się jednak poza oficjalnymi kanałami, ponieważ naruszają sankcje nałożone przez USA na ten południowoamerykański kraj.

W sierpniu rekordowe były też ilości sprowadzanego do Państwa Środka węgla z Rosji – 8,54 mln ton to aż o 57 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od pięciu lat. Najważniejszym chińskim partnerem dostarczającym ten surowiec pozostaje jednak Indonezja, z której sprowadzono go prawie dwa razy więcej niż z Federacji Rosyjskiej.

oilprice.com

Poprzedni artykułNowelizacja Kodeksu pracy nabiera tempa. Co z pracą zdalną?
Następny artykułKara śmierci za korupcję dla chińskiego ministra, który… miał walczyć z korupcją