fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesStrzał w dziesiątkę Dziesiątką Rzecznika

Strzał w dziesiątkę Dziesiątką Rzecznika

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz należy do ludzi, którzy z ogromnym zaangażowaniem podchodzą do swoich obowiązków. Jego urząd pomaga firmom wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Ogłoszona właśnie Dziesiątka Rzecznika MŚP to katalog poważnych, bardzo merytorycznych i konkretnych postulatów uproszczenia prawa. Pomogłoby to firmom nie tylko w czasie pandemii.

W dobie dewaluacji autorytetów Abramowicz cieszy się autentycznym szacunkiem przedsiębiorców i rosnącym wsparciem nie tylko organizacji skupiających środowisko biznesowe, ale także poszczególnych przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki. W stworzonej przy Urzędzie Rzecznika MŚP Radzie Przedsiębiorców uczestniczy aż 245 organizacji. Wspierają go na bieżąco w pracach nad konkretnymi rozwiązaniami przyjaznymi przedsiębiorcom i przedsiębiorczości.

Apel do decydentów

Upubliczniona właśnie Dziesiątka Rzecznika MŚP zyskała już uznanie i akceptację oraz wsparcie 205 organizacji przedsiębiorców zrzeszonych w Radzie. Zwracają się oni do premiera oraz do przewodniczących klubów i kół parlamentarnych z listem zawierającym prośbę o wdrożenie tych bardzo ważnych dla polskiej przedsiębiorczości zmian systemowych.

Przedsiębiorcy – niezależnie od tego, jakie reprezentują środowiska i jakie posiadają sympatie czy antypatie polityczne – od lat postulują przyjazne dla biznesu zmiany. Teraz konsekwentne wprowadzenie w życie postulatów uporządkowanych w postaci Dziesiątki Rzecznika MŚP przyczyniłoby się do odbiurokratyzowania działalności gospodarczej w Polsce i realnie pomogłoby firmom, wspierając rozwój całej gospodarki dotkniętej kryzysem COVID-19.

– MŚP potrzebuje wsparcia nie tylko finansowego, choć ono jest niezbędne. Ale potrzebne jest też wsparcie organizacyjne i prawne, to znaczy usunięcie z polskiego prawa barier biurokratycznych, poprawienie funkcjonowania instytucji, które obsługują biznes i takie działania, które nie spowodują spadku dochodów budżetowych, za to poprawią możliwości działalności gospodarczej w Polsce – mówi Adam Abramowicz.

Szczegóły wymagają jeszcze dyskusji i pracy w gremiach mających bezpośredni wpływ na kształtowanie stosownych ustaw. Ale już widać, że Dziesiątka Rzecznika MŚP w celny sposób dotyka nierozwiązanych, a tak bardzo ważnych dla przedsiębiorców spraw.

– Osobiście i jako Business Centre Club, bardzo doceniamy współpracę z panem Rzecznikiem MŚP. Wierzymy, że wdrożenie przedstawionych na dzisiejszej konferencji propozycji, tzw. Dziesiątka Rzecznika MŚP, może być impulsem rozwojowym dla gospodarki – istotnym elementem Paktu Antykryzysowego, który u wicepremiera Jarosława Gowina, jako przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, zainicjował BCC – mówi Marek Goliszewski, prezes BCC.
– O wiele z tych rozwiązań BCC wcześniej postulował, co wynika z oczekiwań naszych firm członkowskich, wyrażanych m.in. w badaniach ankietowych. Racjonalność tych propozycji znacznie zwiększa szanse na ich wdrożenie – podkreśla prezes BCC.

Dziesiątka Rzecznika MŚP

Dziesięć postulatów zawiera propozycje bardzo konkretnych rozwiązań, których wprowadzenie do polskiego prawa nie byłoby trudne. Byłoby za to, co należy podkreślić, bezkosztowe – minister finansów może więc spać spokojnie. W dłuższym horyzoncie czasowym, dzięki zwiększeniu zakresu wolności gospodarczej i poprawie warunków prowadzenia biznesu, dochody budżetu wręcz by wzrosły!

Oto, w skrócie, postulowane zmiany:
1. Reforma ZUS dla przedsiębiorców polegająca na wykreśleniu z ustawy Mały ZUS Plus limitu przychodowego (nie wyższego niż 120 tys. zł) lub – alternatywnie – wprowadzenie dobrowolnego ubezpieczenia społecznego na wzór niemiecki; każdy przedsiębiorca mógłby sam zadecydować o tym, czy chce opłacić składkę, czy też woli oszczędzać na przyszłą emeryturę samodzielnie. Przedsiębiorca miałby przy tym obowiązek opłacać składkę zdrowotną na NFZ. Ewentualnie, tak jak jest w Wielkiej Brytanii – Mały ZUS dla wszystkich przedsiębiorców przy późniejszej niewielkiej emeryturze, na wzór ubezpieczenia rolników w KRUS.

2. Płaca minimalna na poziomie połowy średniego wynagrodzenia w każdym powiecie – takie rozwiązanie uwzględnia różny poziom rozwoju firm w zależności od regionu Polski.

3. Zakaz nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących.

4. Minimum półroczne wyprzedzenie w nakładaniu nowych obowiązków na przedsiębiorców (sześciomiesięczne vacatio legis).

5. Rozliczanie się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń wraz z dostosowaniem stawek do możliwości w poszczególnych branżach.

6. Brak możliwości zawieszenia biegu terminu zobowiązania podatkowego – w zamian za to organ podatkowy mógłby przedłużyć termin przedawnienia zobowiązania podatkowego ze względu na trwające postępowanie podatkowe, ale tylko jednokrotnie, o ściśle określony czas i w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach.

7. Powołanie nowego organu – rady odwoławczej przy Ministrze Finansów. W jej skład weszliby przedstawiciele: samorządów zawodowych (doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni), rzecznika MŚP, Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju. Zadaniem rady byłoby ustalanie zasadności odwoływania się izb skarbowych od wyroku WSA do NSA w przypadku, gdy wyrok jest korzystny dla przedsiębiorcy i zachodzą przesłanki do zastosowania zasad Konstytucji Biznesu.

8. Wprowadzenie realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników.

9. Skrócenie maksymalnej długości tymczasowego aresztowania podejrzanego o dokonanie przestępstwa przedsiębiorcy do 9 miesięcy.

10. Skrócenie czasu trwania postępowań gospodarczych tak, by rozstrzygnięcie w sprawie zapadło nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew.

Bardziej szczegółowo Dziesiątka Rzecznika MŚP jest opisana tu:
https://rzecznikmsp.gov.pl/instytucja-rzecznika/dziesiatka-rzecznika-msp/

Miejmy nadzieję, że gospodarczy i polityczni decydenci pochylą się nad propozycjami przedsiębiorców jak najszybciej a przy tym z dużą dozą dobrej woli i determinacji. To nie tylko wymóg chwili powodowany pandemią. To propozycja sensownej i koniecznej racjonalizacji życia gospodarczego w Polsce.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA