fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBiznesSukces polskiej stoczni w USA

Sukces polskiej stoczni w USA

Stocznia z Giżycka podpisała w Stanach Zjednoczonych kontrakt na produkcję jachtów.

Polski producent jachtów Lamdo Yachts podpisał kontrakt dealerski z kontrahentem z USA, wraz z realizacją pierwszej jednostki. To efekt obecności polskiej spółki na stoisku Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podczas tegorocznych targów branżowych Miami International Boat Show.

Prestiżowe targi w Miami odbyły się w połowie lutego, a w tegorocznej edycji wystawiło się ponad tysiąc firm. PAIH zorganizowała stoisko we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – POLBOAT. Swoje oferty promowało tam sześć przedsiębiorstw z naszego kraju, w tym właśnie Lamdo Yachts. Firma ta jest pierwszym polskim producentem jachtów motorowych typu Trawler i to ona w trakcie targów nawiązała relację z przyszłym kontrahentem z USA.

– Nasza firma rozwija się bardzo szybko, niespełna osiem miesięcy temu pierwszy model opuścił halę produkcyjną – powiedział Błażej Predko, właściciel Lamdo Yachts. – Jako nowy polski producent jachtów nawiązaliśmy wiele ciekawych relacji, odbyliśmy bardzo dużo spotkań, odpowiedzieliśmy na mnóstwo pytań. Dzięki PAIH zrobiliśmy pierwszy krok w Stanach Zjednoczonych, przełomowy dla całej firmy.

PAIH podała, że w polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad tysiąc firm, dla których pracuje ok. 45 tys. osób. Tylko w 2022 r. przedsiębiorstwa te zbudowały niemal 25 tys. jednostek pływających. To najlepszy wynik na świecie, a głównym odbiorcą polskich łodzi są klienci z USA.

– Wiele z tych jednostek powstaje w dziesiątkach małych i średnich stoczni zatrudniających po kilka lub kilkanaście osób – powiedział Michał Rzeźnik, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Chicago.

PAIH

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA