Stocznia z Giżycka podpisała w Stanach Zjednoczonych kontrakt na produkcję jachtów.

Fot. Pexels

Polski producent jachtów Lamdo Yachts podpisał kontrakt dealerski z kontrahentem z USA, wraz z realizacją pierwszej jednostki. To efekt obecności polskiej spółki na stoisku Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podczas tegorocznych targów branżowych Miami International Boat Show.

Prestiżowe targi w Miami odbyły się w połowie lutego, a w tegorocznej edycji wystawiło się ponad tysiąc firm. PAIH zorganizowała stoisko we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – POLBOAT. Swoje oferty promowało tam sześć przedsiębiorstw z naszego kraju, w tym właśnie Lamdo Yachts. Firma ta jest pierwszym polskim producentem jachtów motorowych typu Trawler i to ona w trakcie targów nawiązała relację z przyszłym kontrahentem z USA.

– Nasza firma rozwija się bardzo szybko, niespełna osiem miesięcy temu pierwszy model opuścił halę produkcyjną – powiedział Błażej Predko, właściciel Lamdo Yachts. – Jako nowy polski producent jachtów nawiązaliśmy wiele ciekawych relacji, odbyliśmy bardzo dużo spotkań, odpowiedzieliśmy na mnóstwo pytań. Dzięki PAIH zrobiliśmy pierwszy krok w Stanach Zjednoczonych, przełomowy dla całej firmy.

PAIH podała, że w polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad tysiąc firm, dla których pracuje ok. 45 tys. osób. Tylko w 2022 r. przedsiębiorstwa te zbudowały niemal 25 tys. jednostek pływających. To najlepszy wynik na świecie, a głównym odbiorcą polskich łodzi są klienci z USA.

– Wiele z tych jednostek powstaje w dziesiątkach małych i średnich stoczni zatrudniających po kilka lub kilkanaście osób – powiedział Michał Rzeźnik, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Chicago.

PAIH

Poprzedni artykułPrezydent Duda podpisał ustawę o tańszym gazie
Następny artykułCzy Polacy mają wiedzę na temat gwarancji?