fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEnergetykaSurowa kara dla dużego sprzedawcy fotowoltaiki

Surowa kara dla dużego sprzedawcy fotowoltaiki

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę grzywny na spółkę BO Energy (wcześniej FG Energy), która sprzedaje i montuje fotowoltaikę.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył prawie 12,5 mln zł kary grzywny na spółkę BO Energy (wcześniej FG Energy), która w umowach z klientami umieściła aż 12 niedozwolonych klauzul naruszających ich prawa. To już kolejna kara dla tej spółki, gdyż w grudniu 2022 r. za podobne praktyki nałożono na nią grzywnę w wysokości przeszło 28 mln zł.

UOKiK wyjaśnił, że spółka BO Energy umowy z klientami zawiera poza lokalem przedsiębiorstwa i oferuje konsumentom całościowe wykonanie instalacji fotowoltaicznej – od audytu, przez montaż po oddanie gotowego produktu. Jak się jednak okazało, umowy zawierane z klientami zawierały wiele niedozwolonych klauzul, które chroniły tylko interesy spółki i mogły prowadzić do poważnych konsekwencji dla konsumentów: zmiany terminu ukończenia prac, wzrostu ceny czy nawet niewykonania usługi ze względu na wycofanie się wykonawcy. Jeden z zapisów na przykład dawał wykonawcy możliwość wycofania się z realizacji umowy bez żadnej rekompensaty dla inwestora, podczas gdy wycofanie się klienta wiązało się dla niego z karą umowną w wysokości 1000 zł.

Fotowoltaika to dla konsumentów poważna inwestycja i wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Żaden przedsiębiorca, również działający w cieszącej się obecnie dużym zainteresowaniem branży, nie może stosować w umowie klauzul abuzywnych, naruszających prawa konsumentów. Opracowane przez BO Energy zapisy umowy przenosiły w znacznym zakresie ryzyko prowadzenia działalności na inwestorów i nie zabezpieczały ich interesów. Mogły one spowodować tak rażąco niekorzystne dla klientów skutki, jak zmiana ceny czy otrzymanie instalacji niezgodnej z oczekiwaniami i potrzebami

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W związku z powyższym UOKiK ukarał spółkę BO Energy grzywną w wysokości 12 418 746 zł, a także nakazał jej poinformowanie klientów o niedozwolonych zapisach umownych oraz wskazać, że należy je traktować tak, jakby w ogólnie nie było ich w umowie. Decyzja UOKiK jest nieprawomocna.

 

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA