fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaKrajPrzez suszę każdego roku tracimy fortunę

Przez suszę każdego roku tracimy fortunę

Nawet kilka miliardów złotych może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz — alarmuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Analitycy PIE wyliczyli, że roczne straty plonów spowodowane przez suszę mogą mieć równowartość od 3,9 mld zł do nawet 6,5 mld zł. Swoje konsekwencje mają też zmiany klimatyczne i wahania temperatur, które sprawiają, że rocznie możemy tracić nawet 7 proc. plonów, a jeśli temperatura wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza to straty te wyniosą nawet 14 proc. rocznie. W raporcie „Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa” zaznaczono, że w najtrudniejszych okresach pogodowych Polska traciła nawet 50 proc. plonów.

– Przedstawione szacunki ograniczają się do upraw rolnych, nie obejmują całości szkód środowiskowych i gospodarczych wyrządzanych przez susze. Wzrost temperatur wynikający ze zmian klimatu spowoduje zintensyfikowanie problemów: zwiększy parowanie i częstotliwość skrajnych zjawisk pogodowych. Konieczne są zatem działania adaptacyjne, m.in. odpowiednie zarządzanie zasobami wody, jak również dobór upraw – powiedział cytowany w komunikacie Szymon Ogórek, analityk z zespołu strategii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Susza przynosi największe straty w województwie wielkopolskim, a najmniejsze w warmińsko-mazurskim. Duże straty notowane są również w województwach: mazowieckim, lubelskim i kujawsko-pomorskim. Poza Mazurami sytuacja wygląda też lepiej w województwie śląskim i zachodnio-pomorskim.

Jan Markiewicz, analityk PIE z zespołu Gospodarki Światowej, nie ma wątpliwości, że w Polsce mamy do czynienia z coroczną katastrofą ekologiczną. Rozwiązaniem problemu są inwestycje w zapobieganie suszom, polegające na działaniach proretencyjnych oraz konserwujących wodę przy jednoczesnej ochronie przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem lasów, mokradeł i rzek.

– Myślenie, że susze dotykają tylko krajów o gorącym klimacie jest błędne. Już teraz płacimy za nie w sklepie, w rachunkach za wodę i w bioróżnorodności środowiska naturalnego – podkreślił ekspert PIE.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polsce brakuje pracowników sezonowych

Polscy pracodawcy mają poważny problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Szukają ich nawet w odległej Afryce.
2 MIN CZYTANIA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA