fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumSusza w środku zimy, susza także latem

Susza w środku zimy, susza także latem

Katastrofa wodna w Polsce już jest! Trzy czwarte województwa lubelskiego, część terytorium województw: opolskiego i śląskiego, a także centralna część kujawsko-pomorskiego i północno-zachodnia część mazowieckiego są zagrożone lub już objęte tzw. niżówką wód podziemnych – alarmuje Państwowy Instytut Geologiczny. Z kolei przedsiębiorstwo Wody Polskie informuje, że w aż 11 województwach już jest susza. To efekt kolejnej, ciepłej zimy. Co prawda w niektórych województwach wystąpiły i nadal występują opady, ale nie są one w stanie głęboko nawilżyć gleby.

– Dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020 r. wskazują na niską wilgotność gleby – poniżej 40 proc., a miejscami nawet poniżej 35 proc. (w profilu na głębokości poniżej 1 m). Przyczyną przede wszystkim jest brak opadów – bezśnieżna i sucha, a przy tym ciepła zima uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie. Obecnie na obszarze Kujaw, województwa zachodniopomorskiego poprzez województwo pomorskie, wielkopolskie oraz na połowie obszaru regionu łódzkiego, jak również warmińsko-mazurskiego, dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą – czytamy w komunikacje Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie.

Są pieniądze dla rolników z ARiMR

W tym roku rolnicy mogą wnioskować o pieniądze do Agencji w dwóch obszarach, czyli tzw. d oraz e. Ten drugi dotyczy jakże potrzebnego nawadniania w gospodarstwie. Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski od rolników od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 roku. Kolejne – w lipcu i październiku. W marcu 2020 r. przewidywane jest uruchomienie naboru na modernizację w tzw. obszarze d.

Maksymalna kwota pomocy, jaką może dostać rolnik na nie większe niż 300 hektarów gospodarstwo, to 100 tys. zł. Nie jest to może bardzo dużo, ale zawsze coś. W ubiegłorocznym, pierwszym takim naborze rolnicy między 25 października a 22 listopada złożyli ok. 350 wniosków. Można więc mówić o tym, że zainteresowanie programem było umiarkowane. Jak będzie w tym roku?

Kto może dostać pieniądze?

Środki na nawodnienie gospodarstwa może otrzymać jego właściciel lub współwłaściciel, o ile obejmuje co najmniej 1 ha, ale nie więcej niż 300 ha: gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Warunkiem otrzymania dotacji jest też, by w gospodarstwie, którego wnioskodawca jest posiadaczem, rolnik prowadził w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej – z wyłączeniem chowu i hodowli ryb. Działalność nie może być także prowadzona w celach naukowo-badawczych. Gospodarstwo musi mieć nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, przy czym w przypadku rolnika będącego wspólnikiem spółki cywilnej pomoc jest przyznawana, jeżeli numer identyfikacyjny został nadany spółce

Naukowcy twierdzą już z dużą dozą pewności, że jednak mamy do czynienia z globalnym ociepleniem. My jednak wolimy mówić o zmianach klimatycznych, których źródło nie jest jeszcze dokładnie rozpoznane. Trudno przy tym skutecznie prognozować, co wydarzy się w pogodzie za kilka, kilkanaście lat, a nawet za kilka miesięcy. IMGW zaprasza więc rolników do zaglądania na prowadzoną przez jego pracowników stronę internetową Agrometeo, gdzie znajduje się zakładka umożliwiająca śledzenie monitoringu suszy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA