fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumSusza w środku zimy, susza także latem

Susza w środku zimy, susza także latem

Katastrofa wodna w Polsce już jest! Trzy czwarte województwa lubelskiego, część terytorium województw: opolskiego i śląskiego, a także centralna część kujawsko-pomorskiego i północno-zachodnia część mazowieckiego są zagrożone lub już objęte tzw. niżówką wód podziemnych – alarmuje Państwowy Instytut Geologiczny. Z kolei przedsiębiorstwo Wody Polskie informuje, że w aż 11 województwach już jest susza. To efekt kolejnej, ciepłej zimy. Co prawda w niektórych województwach wystąpiły i nadal występują opady, ale nie są one w stanie głęboko nawilżyć gleby.

– Dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020 r. wskazują na niską wilgotność gleby – poniżej 40 proc., a miejscami nawet poniżej 35 proc. (w profilu na głębokości poniżej 1 m). Przyczyną przede wszystkim jest brak opadów – bezśnieżna i sucha, a przy tym ciepła zima uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie. Obecnie na obszarze Kujaw, województwa zachodniopomorskiego poprzez województwo pomorskie, wielkopolskie oraz na połowie obszaru regionu łódzkiego, jak również warmińsko-mazurskiego, dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą – czytamy w komunikacje Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie.

Są pieniądze dla rolników z ARiMR

W tym roku rolnicy mogą wnioskować o pieniądze do Agencji w dwóch obszarach, czyli tzw. d oraz e. Ten drugi dotyczy jakże potrzebnego nawadniania w gospodarstwie. Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski od rolników od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 roku. Kolejne – w lipcu i październiku. W marcu 2020 r. przewidywane jest uruchomienie naboru na modernizację w tzw. obszarze d.

Maksymalna kwota pomocy, jaką może dostać rolnik na nie większe niż 300 hektarów gospodarstwo, to 100 tys. zł. Nie jest to może bardzo dużo, ale zawsze coś. W ubiegłorocznym, pierwszym takim naborze rolnicy między 25 października a 22 listopada złożyli ok. 350 wniosków. Można więc mówić o tym, że zainteresowanie programem było umiarkowane. Jak będzie w tym roku?

Kto może dostać pieniądze?

Środki na nawodnienie gospodarstwa może otrzymać jego właściciel lub współwłaściciel, o ile obejmuje co najmniej 1 ha, ale nie więcej niż 300 ha: gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Warunkiem otrzymania dotacji jest też, by w gospodarstwie, którego wnioskodawca jest posiadaczem, rolnik prowadził w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej – z wyłączeniem chowu i hodowli ryb. Działalność nie może być także prowadzona w celach naukowo-badawczych. Gospodarstwo musi mieć nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, przy czym w przypadku rolnika będącego wspólnikiem spółki cywilnej pomoc jest przyznawana, jeżeli numer identyfikacyjny został nadany spółce

Naukowcy twierdzą już z dużą dozą pewności, że jednak mamy do czynienia z globalnym ociepleniem. My jednak wolimy mówić o zmianach klimatycznych, których źródło nie jest jeszcze dokładnie rozpoznane. Trudno przy tym skutecznie prognozować, co wydarzy się w pogodzie za kilka, kilkanaście lat, a nawet za kilka miesięcy. IMGW zaprasza więc rolników do zaglądania na prowadzoną przez jego pracowników stronę internetową Agrometeo, gdzie znajduje się zakładka umożliwiająca śledzenie monitoringu suszy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA