fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajŚwiadczenia wzrosną o rekordowe kwoty. Czy emeryci będą zadowoleni?

Świadczenia wzrosną o rekordowe kwoty. Czy emeryci będą zadowoleni?

Obecne szacunki mówią, że emerytury mogą w przyszłym roku wzrosnąć nawet o 13-14 procent względem ich obecnego poziomu.

Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed oznajmił, iż nie jest wykluczone zwiększenie świadczeń emerytalnych w przyszłym roku o 13, a być może nawet o 14 proc. Jednocześnie Szwed podkreśla, że władze podejmują kolejne działania mające na celu zminimalizowanie skutków inflacji uderzającej w najstarszych obywateli naszego kraju. Są to wypłacona już w kwietniu „trzynastka” oraz zapowiadana na przełom sierpnia i września czternasta emerytura. Kilka dni po tej deklaracji rząd oficjalnie przyznał, że waloryzacja nie będzie mniejsza niż 9,6 proc. Ponadto emeryci dostaną wyższe świadczenia w efekcie zmniejszenia najniższego progu skali podatkowej – z dotychczasowych 17 do 12 proc. – które weszło w życie 1 lipca.

Obecnie wysokość najmniejszej emerytury wynosi 1338 złotych brutto.

Waloryzacja jest procesem mającym na celu utrzymanie realnej wartości wypłacanych świadczeń, tak aby ich siła nabywcza pozostawała na tym samym poziomie. Przy jej wyznaczaniu jest brany pod uwagę średnioroczny wzrost cen produktów i usług w poprzednim roku, zwiększony o co najmniej 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia w tym samym okresie.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA