fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaFinanseŚwiat bez gotówki coraz bliżej

Świat bez gotówki coraz bliżej

W ramach Polskiego Ładu zdecydowanie bardziej premiowani mają być przedsiębiorcy przyjmujący płatności kartą. Rząd robi wiele, by wesprzeć i przyspieszyć wprowadzenie świata bez gotówki. Równolegle chce stopniowo zlikwidować papierowe paragony. Warto zdać sobie sprawę z pojawiających się wraz z tymi zmianami zagrożeń.

Bankowcy o tym marzą. Nie mogą się już doczekać wprowadzenia nowych przepisów zachęcających firmy do przyjmowania płatności tylko kartą. Nie wystarczyła – jak się okazuje – dotychczasowa prosta zachęta w postaci ulgi na zakup i użytkowanie terminala. Ministerstwo Finansów zdaje się doskonale rozumieć środowisko bankowe, bo limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców ma spaść z 15 tys. do zaledwie 8 tys. złotych. Przekraczających tę kwotę płatności w gotówce firma nie mogłaby zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Trudno sobie wyobrazić, jakby miały w tym funkcjonować niektóre branże. Czy pomysłodawcę obchodzą – na przykład – warsztaty samochodowe, które dorabiają sobie sprzedając używane auta osobom prywatnym? Jak miałaby po takiej zmianie funkcjonować branża owocowo-warzywna czy giełdy rolno-towarowe? Pytania można mnożyć…

Planowane jest więc wprowadzenie piętnastodniowego zwrotu podatku (zamiast sześćdziesięciu dni) dla tzw. podatników bezgotówkowych, których sprzedaż brutto jest niższa niż 50 tys. złotych. Dziwna zanęta, rzec można. Bo równe traktowanie podmiotów gospodarczych wobec prawa powinno być normą, zaś zwrot należności fiskalnych szczególnym dobrodziejstwem.

NBP: należy zapytać EBC

Narodowy Bank Polski postanowił jednak nieco utrudnić nadchodzące zmiany. Okazuje się bowiem, że projekt Polskiego Ładu – w tym fragmencie – musi zostać zaopiniowany przez Europejski Bank Centralny (EBC). Taki pogląd nasz bank centralny załączył do projektów zmian ustaw: PIT, CIT od osób prawnych oraz do innych, adekwatnych ustaw. W opinii Narodowego Banku Polskiego „władze krajów członkowskich zasięgają opinii EBC w sprawie każdego projektu przepisu prawnego w dziedzinach podlegających jego kompetencji, zgodnie z Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, szczególnie odnośnie do środków płatności”.

Faktem jest też, że plan dalszego „wciskania” nam obrotu bezgotówkowego bez oglądania się na swobodę wyboru przedsiębiorcy – czy w ogóle konsumenta, stoi w rażącej sprzeczności z prokonsumenckim duchem unijnego prawodawstwa.

E-paragonem w anonimowość!

Pod uniwersalnym pretekstem cyfryzacji wszystkiego i wszystkich rząd chce nas pozbawić możliwości wystawiania i pobierania oczywistych w swojej prostocie paragonów papierowych. Na razie za naszą zgodą. Zamiast nich zwirtualizowane dowody zakupu mają być przesyłane pocztą elektroniczną, poprzez SMS, a nawet na skrzynkę w bankowości elektronicznej. Jeśli do kogoś nie trafia argument, że taki e-paragon wreszcie „nie będzie blaknął”, to powinien ucieszyć się z korzyści ekologicznych w postaci oszczędności papieru, a zatem – lasu.

Kolejny etap wirtualizowania paragonu rozpocznie się od stycznia 2023 r., gdy wszyscy przedsiębiorcy będą musieli już mieć kasy online lub wirtualne kasy fiskalne. Wtedy ma nie być już obowiązku drukowania paragonów. Jak tego by chciało Ministerstwo Finansów – docelowo ostatecznie się z nimi pożegnamy.
Odtąd wszyscy odrobinę bardziej nami zainteresowani będą wiedzieli, na co i w jakich okolicznościach wydajemy pieniądze. Przeszkodzi w tym RODO? Bardzo wątpliwe. Będzie to natomiast znaczący, kolejny krok na drodze do pożegnania prywatności.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA