fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaEnergetykaŚwiatowe ceny węgla w górę. Popyt na niego pozostanie wysoki do 2030...

Światowe ceny węgla w górę. Popyt na niego pozostanie wysoki do 2030 roku

Ceny węgla rosną od Chin po Europę – odradza się postpandemiczny popyt na surowiec, a jednocześnie tymczasowe przestoje w kopalniach powodują ograniczenie dostaw. Jednak firmy nadal niechętnie inwestują w nowe projekty – trudno jest zdobyć finansowanie na „brudne” inicjatywy. Również popyt w dłuższej perspektywie stoi pod znakiem zapytania – podaje Bloomberg.

Choć obecne ceny mogą wydawać się dobrodziejstwem dla górników, to aktualna sytuacja jest sprzeczna z typowym cyklem surowcowym, w którym wysokie ceny są sygnałem do zwiększenia produkcji i ostatecznie przywrócenia równowagi na rynku. Tzw. cele środowiskowe zmieniają wzorce inwestowania w paliwa kopalne.

W Europie popyt na węgiel wzrósł o 10-15 proc. w tym roku, po tym jak zima okazała się chłodniejsza niż zwykle, a zapasy gazu zostały wyczerpane – podaje Axpo Solutions.

Kontrakty terminowe na wysokiej jakości węgiel w australijskim porcie Newcastle wzrosły do 118,50 dolarów za tonę. To najwyżej od 2012 roku. Ceny w Chinach, największym konsumencie węgla na świecie, wzrosły o 34 proc. od końca lutego i są tak wysokie, że rząd rozważa wprowadzenie limitu na ich wysokość.

Firmy robią, co mogą, by zwiększyć wydobycie z istniejących kopalni. Indonezyjski PT Bukit Asam oświadczył, że stara się zwiększyć produkcję w tym roku. W USA, trzecim co do wielkości producencie na świecie, niektóre aktywa nie są w pełni wykorzystywane – zwłaszcza po tym, jak produkcja spadła w czasie pandemii – powiedział Lucas Pipes, analityk B. Riley Securities. Mimo to dodał, że „węgiel stoi w obliczu długoterminowych utrudnień”.

– Nawet w Chinach, które produkują połowę światowego węgla, państwowe spółki górnicze zmniejszają budżety na wydatki kapitałowe – skomentowała Michelle Leung, analityk Bloomberg Intelligence. Jak mówi Leung, starsze, mniejsze kopalnie w całym kraju są zamykane, a firmy zastępują je większymi aktywami, utrzymując moce produkcyjne na względnie stałym poziomie.

Wysokie ceny węgla w Europie sprawiają, że niektóre operacje stają się nieopłacalne, a inne są zamykane. Rządy starają się przyspieszyć transformację energetyczną. Niemiecki dostawca energii Eins Energie in Sachsen GmbH & Co. z siedzibą we wschodnim mieście Chemnitz planuje zamknąć całą swoją działalność związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła z węgla już w 2023 roku.

Jedną z firm, która inwestuje w nowe moce węglowe, jest indyjska Adani Group. Konglomerat ten jest jednym z największych operatorów energii odnawialnej w kraju, a obecnie kopie ziemię i układa tory kolejowe w północno-wschodniej Australii, aby w tym roku wydobyć pierwszy węgiel z kopalni Carmichael, która docelowo będzie dostarczać 10 milionów ton rocznie.

– Od dawna jesteśmy przekonani, że wzrost liczby ludności i rosnące standardy życia w regionie Azji i Pacyfiku będą napędzać ciągły wzrost mocy wytwórczych energii elektrycznej, zwłaszcza w Indiach – powiedział dyrektor generalny Adani Australia, Lucas Dow. – Zarówno węgiel, jak i źródła odnawialne będą potrzebne, aby zapewnić przystępną cenowo, niezawodną energię przy jednoczesnym zmniejszeniu intensywności emisji.

Budowy nowych kopalń i finansowanie kolejnych inicjatyw związanych z węglem staje się coraz trudniejsze – banki wycofują się z sektora, by wzmocnić swój ekologiczny wizerunek. Nawet jeśli świat będzie odchodził od węgla, popyt na niego pozostanie silny do 2030 r., a bez nowych dostaw ceny prawdopodobnie pozostaną wysokie.

Źródło: Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy energetyczne mogą stracić ponad 2 miliardy złotych

Ponad 2 mld zł mogą stracić te firmy energetyczne, które nie mają obowiązku przedkładania taryf na sprzedaż prądu do Urzędu Regulacji Energetyki w celu ich zatwierdzenia – alarmuje Konfederacja Lewiatan.
2 MIN CZYTANIA

Małe i średnie firmy zapłacą mniej za prąd

Od 1 października mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz podmioty wrażliwe płacą mniej za prąd, a dla gospodarstw domowych obowiązują wyższe limity zużycia prądu.
2 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA