fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajŚwiatowy Dzień Mieszkalnictwa – jak deweloperzy chcą rozwiązać problem mieszkaniowy?

Światowy Dzień Mieszkalnictwa – jak deweloperzy chcą rozwiązać problem mieszkaniowy?

Branża deweloperska przedstawiła dwadzieścia – jak zaznacza – apolitycznych postulatów, których celem jest zwrócenie uwagi na problem nadal ogromnego deficytu mieszkań w Polsce, a zarazem wskazanie obszarów, w których można przyspieszyć jego rozwiązanie.

W Polsce istnieje nie tylko tzw. luka mieszkaniowa (brakuje od 1 do 3 mln mieszkań). Według różnych szacunków nawet 2,5 mln lokali mieszkalnych nie ma centralnego ogrzewania, a wiele dostępu do ciepłej wody. Ponadto około 800 tys. nie jest jeszcze skanalizowanych. W rozwiązaniu tych problemów chcą pomóc deweloperzy. Oczekują oni jednak wyraźnie lepszych warunków do prowadzenia swojej działalności.

– Nasze postulaty w głównej mierze dotyczą wprowadzenie rozwiązań, które mogą doprowadzić do zwiększania podaży lokali na rynku. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy – kiedy oferta deweloperska nie nadąża za rosnącym popytem na rynku – mówi Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). – Budujemy za mało i wciąż wielu grup społecznych na nowe mieszkania nie stać, a kilkaset tysięcy gospodarstw domowych pozostaje bez dostępu do kanalizacji, w co trudno w 2023 roku w ogóle uwierzyć. Tymczasem, aby móc w sposób skuteczny i zrównoważony odpowiedzieć na potrzeby mieszkaniowe Polaków, należy uwolnić potencjał branży. To przełoży się na dostępność mieszkań, ale również ich ceny – uważa Konrad Płochocki.

Jakie są postulaty deweloperów?

Przygotowane przez branżę postulaty bazują na codziennych doświadczeniach branży budowlanej. Faktem jest, że to przede wszystkim ona dźwiga na swoich barkach problem zaspokajania popytu mieszkaniowego w Polsce (przez ostatnie dziesięć lat wybudowała ponad milion mieszkań).

Postulaty branży ubrano w dokument zawierający dwadzieścia kluczowych obszarów wymagających usprawnienia. Wśród nich znalazły się m.in. propozycje zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, w ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz towarzyszących, a także podnoszony już wiele razy postulat wdrożenia przepisów pozwalających na funkcjonowanie polskich podmiotów typu REIT.

Szczegółowe propozycje zmian

Zestawienie otwiera propozycja wprowadzenia zmian w zakresie procedur odwoławczych. Branża wskazuje, że powstanie szeregu inwestycji jest blokowane niepotrzebnie przez nieuzasadnione odwołania czy zażalenia. Ich rozpoznanie przez odpowiednie organy wymaga często długiego czasu, co opóźnia terminy oddawania inwestycji. Deweloperzy proponują więc wprowadzenie takich przepisów, które od razu wprowadzałyby wymóg, by wszelkie odwołania od decyzji albo zażalenia od postanowień zawierały konkretne zarzuty – wraz z istotą oraz zakresem żądania, rzecz jasna.

Innym postulatem branży jest przesunięcie wejścia w życie nowelizacji warunków technicznych prowadzonej przez resort rozwoju pod hasłem walki z patologiami na rynku nieruchomości. PZFD zgadza się z wprowadzanymi zmianami ustawowymi. Prosi jednak o więcej czasu na dostosowanie się do zmian – tak aby nie weszły one w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku, ale 1 kwietnia 2024 roku.

Inną ważną kwestią są przepisy dotyczące zagospodarowania zabytków. Według PZFD obecnie istnieją znaczne ograniczenia w racjonalnym gospodarowaniu zabytkami. Tymczasem inwestycje w obiekty o charakterze zabytkowym dają realną szansę uchronienia ich od niszczenia i na nadanie im nowej funkcji, z wyraźną korzyścią społeczną.

Zdaniem organizacji reprezentującej rynek deweloperski konieczne są także zmiany w zakresie uzyskiwania pozwoleń na użytkowanie budynków. Związek proponuje, aby przyjąć zasadę, że oddanie do użytkowania budynku może nastąpić w wyniku zawiadomienia o zakończeniu budowy – o ile organ nadzoru budowlanego nie wniesie sprzeciwu w terminie 21 dni od daty złożenia zawiadomienia. Ma to przyspieszyć procedury i skrócić czas oczekiwania przez nabywców na odbiór lokalu.

To tylko niektóre – najważniejsze – postulaty branży. Deweloperzy żywią nadzieję, że Światowy Dzień Mieszkalnictwa da kolejny impuls do podjęcia już nie rozmów, ale konkretnych działań, które uwolnią potencjał branży budowlanej, w efekcie przekładając się na szybsze i efektywniejsze zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych Polaków.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA