fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesŚwietne wyniki polskich eksporterów żywności

Świetne wyniki polskich eksporterów żywności

W 2022 r. znacznie wzrósł eksport polskich produktów rolno-spożywczych.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że w okresie od stycznia do końca listopada 2022 r. polscy producenci rolno-spożywczy wyeksportowali towar o wartości 43,6 mld euro, czyli 204 mld zł. To o 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

– Uzyskane wyniki świadczą o przedsiębiorczości eksporterów działających w branży rolnictwa i przetwórstwa żywności, którzy zwłaszcza w ostatnim roku prowadzili działalność w bardzo trudnych warunkach międzynarodowych – wojny w Ukrainie i pandemii – powiedział zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński.

Najwięcej produktów rolno-spożywczych sprzedajemy do krajów Unii Europejskiej, skąd pochodzi niemal 75 proc. wpływów eksportowych Polski. W ciągu 11 miesięcy 2022 r. do UE sprzedano towar o wartości 32,3 mld euro (151 mld zł), czyli o 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Do krajów Wspólnoty najczęściej sprzedajemy drób (3,0 mld euro), papierosy (2,7 mld euro), produkty mleczne (2,4 mld euro), wołowinę (1,6 mld euro), pieczywo i wyroby piekarnicze (1,6 mld euro), karmę dla zwierząt (1,4 mld euro), a także czekoladę i wyroby czekoladowe (1,4 mld euro).

Jeśli chodzi o eksport do krajów poza UE to wzrósł on o 21 proc. i wyniósł 11,3 mld euro (53 mld zł). Na rynki pozaunijne sprzedawaliśmy głównie produkty mleczne (940 mln euro), mięso drobiowe (902 mln euro) oraz pszenicę (690 mln euro).

Marcin Wroński zaznaczył, że wzrost przychodów z eksportu żywności to zasługa korzystnego dla eksporterów kursu wymiany złotego względem głównych walut światowych, ale też wzrostu samego wolumenu eksportu.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA