fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInwestycjeŚwietny rok inwestycyjny dla klientów TFI

Świetny rok inwestycyjny dla klientów TFI

2023 rok był wyjątkowo udany dla inwestujących w TFI (towarzystwa funduszy inwestycyjnych) – w niektórych przypadkach można było zarobić nawet ponad 50 proc.

2023 rok był świetny zarówno dla inwestujących w akcje, jak i obligacje oraz surowce, co przyniosło odzwierciedlenie w wynikach funduszy inwestycyjnych – wynika z podsumowania przygotowanego przez portal Analizy.pl. Wyniki są najlepsze od kilkunastu lat.

Analizy.pl wyliczyły, że w minionym roku przeszło 500 na około 800 krajowych funduszy wypracowało dwucyfrowe stopy zwrotu. Niespełna 240 funduszy wypracowało ponad 10- proc. stopę zwrotu, ok. 160 funduszy – ponad 20-proc., ok. 90 funduszy – ponad 30-proc., a prawie 20 funduszy dało ponad 40 proc. zysku. Zarobek wyższy niż 50 proc. zapewniło 5 krajowych funduszy inwestycyjnych. Pod kreską było trochę ponad 40 krajowych TFI.

Hossa na GPW rozpoczęła się tak naprawdę w październiku 2022 r., ale ogromnych rumieńców nabrała po wyborach parlamentarnych, które odbyły się w Polsce w październiku 2023 r. Wygrana opozycji została dobrze przyjęta przez inwestorów, zwłaszcza tych zagranicznych, którzy liczą m.in. na odblokowanie środków z KPO i odpolitycznienie spółek skarbu państwa. Za GPW przemawiały też niskie wyceny

– podkreślono w opracowaniu.

W ujęciu średnim najwyższe stopy zwrotu w 2023 r. wypracowały fundusze akcji polskich, (ponad 35 proc.), dla których ubiegły rok był najlepszym pod względem wyników od co najmniej 2011 r. Według ekspertów niskie wyceny na GPW ciągle są argumentem do inwestowania na polskiej giełdzie, szczególnie w pierwszej połowie 2024 r.

Źródło: analizy.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA