fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaPodatkiKrajowy System e-Faktur przyjęty

Krajowy System e-Faktur przyjęty

Rząd przyjął projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w celu ułatwienia prowadzenia firm.

Rada Ministrów przyjęła projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), którego celem jest przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego oraz ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej. Warto jednak przypomnieć, że polscy przedsiębiorcy już od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF.

Co KSeF da przedsiębiorcom?

Dzięki KSeF polscy przedsiębiorcy mają mieć ułatwione codzienne prowadzenie biznesu. Według Ministerstwa Finansów główne zalety przyjętego systemu to unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów oraz wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Resort finansów w komunikacie wyjaśnił, że dzięki KSeF zmniejszą się koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a sam system uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Po zmianach podatnicy będą mogli w czasie rzeczywistym dysponować informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych. W efekcie, przedsiębiorcy uzyskają dodatkowe narzędzie do analizy prowadzonego biznesu.

W komunikacie ministerstwa dodano, że projekt wprowadza wyłącznie elektroniczną obsługę wiążących informacji – WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa). Ma się to odbyć przez rozbudowę i dostosowanie już działających systemów informatycznych Krajowej Administracji Skarbowej, czyli e-Urzędu Skarbowego, oraz Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC. Resort finansów zapewnia, że projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców i nie ogranicza również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Obowiązek korzystania z KSeF i konieczność e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

Kolejny pomysł na składkę zdrowotną

Polska 2050 zaproponowała swoją wersję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracujących na etacie. Stawka miałaby być uzależniona od przychodów.
2 MIN CZYTANIA

Wojna cenowa dyskontów poszerzy się o VAT?

Sieć dyskontów Aldi zapowiedziała, że nie podniesie w kwietniu cen podstawowych produktów o równowartość VAT, w związku z planowaną podwyżką stawki tego podatku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA