fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaPodatkiKrajowy System e-Faktur przyjęty

Krajowy System e-Faktur przyjęty

Rząd przyjął projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w celu ułatwienia prowadzenia firm.

Rada Ministrów przyjęła projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), którego celem jest przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego oraz ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej. Warto jednak przypomnieć, że polscy przedsiębiorcy już od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF.

Co KSeF da przedsiębiorcom?

Dzięki KSeF polscy przedsiębiorcy mają mieć ułatwione codzienne prowadzenie biznesu. Według Ministerstwa Finansów główne zalety przyjętego systemu to unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów oraz wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Resort finansów w komunikacie wyjaśnił, że dzięki KSeF zmniejszą się koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a sam system uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Po zmianach podatnicy będą mogli w czasie rzeczywistym dysponować informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych. W efekcie, przedsiębiorcy uzyskają dodatkowe narzędzie do analizy prowadzonego biznesu.

W komunikacie ministerstwa dodano, że projekt wprowadza wyłącznie elektroniczną obsługę wiążących informacji – WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa). Ma się to odbyć przez rozbudowę i dostosowanie już działających systemów informatycznych Krajowej Administracji Skarbowej, czyli e-Urzędu Skarbowego, oraz Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC. Resort finansów zapewnia, że projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców i nie ogranicza również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Obowiązek korzystania z KSeF i konieczność e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

Luka w CIT jak była, tak jest – jej uszczelnianie idzie coraz wolniej

Trudno oprzeć się wrażeniu, że CIT jest w Polsce podatkiem w jakimś sensie dobrowolnym. Stosując kreatywną księgowość w zasadzie można go uniknąć, o czym świadczy fakt, że rekordzista (firma z niemieckim kapitałem) zapłacił podatek CIT w wysokości 0,003 proc. osiągniętego przychodu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA