Rada Ministrów przyjęła projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), którego celem jest przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego oraz ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej. Warto jednak przypomnieć, że polscy przedsiębiorcy już od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF.
Co KSeF da przedsiębiorcom?
Dzięki KSeF polscy przedsiębiorcy mają mieć ułatwione codzienne prowadzenie biznesu. Według Ministerstwa Finansów główne zalety przyjętego systemu to unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów oraz wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.
Resort finansów w komunikacie wyjaśnił, że dzięki KSeF zmniejszą się koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a sam system uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Po zmianach podatnicy będą mogli w czasie rzeczywistym dysponować informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych. W efekcie, przedsiębiorcy uzyskają dodatkowe narzędzie do analizy prowadzonego biznesu.
W komunikacie ministerstwa dodano, że projekt wprowadza wyłącznie elektroniczną obsługę wiążących informacji – WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa). Ma się to odbyć przez rozbudowę i dostosowanie już działających systemów informatycznych Krajowej Administracji Skarbowej, czyli e-Urzędu Skarbowego, oraz Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC. Resort finansów zapewnia, że projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców i nie ogranicza również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.
Obowiązek korzystania z KSeF i konieczność e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.