fbpx
piątek, 20 września, 2024
Strona głównaPodatkiKrajowy System e-Faktur przyjęty

Krajowy System e-Faktur przyjęty

Rząd przyjął projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w celu ułatwienia prowadzenia firm.

Rada Ministrów przyjęła projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), którego celem jest przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego oraz ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej. Warto jednak przypomnieć, że polscy przedsiębiorcy już od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF.

Co KSeF da przedsiębiorcom?

Dzięki KSeF polscy przedsiębiorcy mają mieć ułatwione codzienne prowadzenie biznesu. Według Ministerstwa Finansów główne zalety przyjętego systemu to unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów oraz wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Resort finansów w komunikacie wyjaśnił, że dzięki KSeF zmniejszą się koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a sam system uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Po zmianach podatnicy będą mogli w czasie rzeczywistym dysponować informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych. W efekcie, przedsiębiorcy uzyskają dodatkowe narzędzie do analizy prowadzonego biznesu.

W komunikacie ministerstwa dodano, że projekt wprowadza wyłącznie elektroniczną obsługę wiążących informacji – WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa). Ma się to odbyć przez rozbudowę i dostosowanie już działających systemów informatycznych Krajowej Administracji Skarbowej, czyli e-Urzędu Skarbowego, oraz Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC. Resort finansów zapewnia, że projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców i nie ogranicza również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Obowiązek korzystania z KSeF i konieczność e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA