fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaTransportSystem e-TOLL. Zarejestrowano już ponad 50 tys. pojazdów

System e-TOLL. Zarejestrowano już ponad 50 tys. pojazdów

W nowym systemie e-TOLL zarejestrowanych jest już ponad 50 tys. pojazdów - poinformowało Ministerstwo Finansów. System e-TOLL docelowo zastąpi viaTOLL, który zostanie wygaszony 30 września 2021 r.

Jak zwrócił uwagę resort finansów w komunikacie, od 1 lipca trwa okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy – viaTOLL i nowy e-TOLL.

„W systemie e-TOLL zarejestrowanych jest już ponad 50 tys. pojazdów” – wskazał resort. Dodał, że kierowcy przejechali 1 mln kilometrów opłacając przejazd w e-TOLL.

Nowy system e-TOLL służy do poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) dla pojazdów ciężkich i lekkich – przypomniał resort. „System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Docelowo zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony 30 września 2021 r.” – zaznaczono.

Resort finansów zachęcił przewoźników do przechodzenia do nowego systemu. „Kierowcom pojazdów ciężkich zostało już mniej niż 80 dni do zmiany systemu na e-TOLL” – napisano.

Zwrócono uwagę, że w tym czasie należy zarejestrować się w IKK na stronie etoll.gov.pl oraz wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. „Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych” – zaznaczono.

Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Dodano, że urządzenie OBU i ZSL są obecnie dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że wnoszenie opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL możliwe jest od 24 czerwca 2021 r.

Szczegółowe informacje o nowym systemie opublikowane są na stronie internetowej etoll.gov.pl. Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta udziela całodobowo informacji w językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim. Z pomocy konsultantów można korzystać pod numerami telefonów: 800 101 101 – numer bezpłatny dla użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce; oraz +48 22 521 10 10 – numer płatny dla użytkowników telefonów komórkowych oraz dla użytkowników z zagranicy. Do dyspozycji użytkowników jest też adres mailowy kontakt@etoll.gov.pl

Ministerstwo przypomniało o uldze dla przewoźników na zakup urządzeń OBU/ZSL. „Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu” – podkreślono. Wysokość odliczenia jest uzależniona od liczby posiadanych urządzeń. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA