fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajSystem emerytalny na skraju przepaści?

System emerytalny na skraju przepaści?

Obniżenie wieku emerytalnego sprawiło, że polski system emerytalny wkrótce może się zawalić – alarmuje wyborcza.biz.

Przez obniżony wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), już za kilka lat dziura budżetowa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych może wynieść kilkaset miliardów złotych. Według portalu wyborcza.biz na świadczenia emerytalne w 2027 r. z budżetu państwa trzeba będzie dopłacać ponad 100 mld zł.

Już teraz ZUS przyznaje, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ma coraz większe problemy z pokryciem wymagań dotyczących wypłaty świadczeń. W najnowszej prognozie Zakładu w 2023 r. do emerytur trzeba będzie dopłacić 60,8 mld zł. Do 2027 r. natomiast łączna kwota, jaką trzeba będzie dołożyć na emerytury z budżetu przez tych kilka lat, sięgnie nawet 300 mld zł.

– Dane pokazują, że obecny system emerytalny w Polsce zmierza do zapaści. Aby go utrzymać, trzeba będzie podwyższać podatki. Oczywiście będą musieli je płacić młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy – powiedział serwisowi wyborcza.biz dr Łukasz Wacławik z wydziału zarządzania krakowskiej AGH.

Według eksperta istnieje ryzyko, że młodzi ludzie zaczną emigrować, aby uniknąć sytuacji, w jakiej większość ich pensji idzie na różnego rodzaju składki i podatki. Zdaniem dra Wacławika, jeśli Polska chce uniknąć zapaści systemu emerytalnego, to wzorem państw europejskich musi zacząć podnosić wiek emerytalny, tym bardziej, że właśnie wchodzimy w okres, w którym w wiek emerytalny wchodzą powojenne roczniki wyżu demograficznego. To oznacza, że na świadczenia będzie potrzeba więcej pieniędzy.

Źródło: wyborcza.biz

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA