fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSystem kaucyjny powinien jeszcze poczekać?

System kaucyjny powinien jeszcze poczekać?

Przedstawiciele polskich pracodawców apelują do rządu o przesunięcie terminu wdrożenia systemu kaucyjnego.

Konfederacja Lewiatan w imieniu pracodawców przedstawiła postulaty dotyczące opracowywanego właśnie systemu kaucyjnego. Jednym z nich jest przesunięcie wejścia w życie przepisów na 1 stycznia 2026 roku.

Według Piotra Mazurka, eksperta Lewiatana, zbyt długo zwlekano z procedowaniem projektu ustawy o systemie kaucyjnym, więc jego wdrożenie zgodnie z pierwotnym terminem 1 stycznia 2025 roku jest niemożliwe. Żeby zbudować efektywny i dobrze skonstruowany system pracodawcy sugerują, aby termin został przesunięty o co najmniej rok.

Proponujemy również umożliwienie przejściowej realizacji obowiązków uzyskania poziomów selektywnej zbiórki butelek z tworzyw sztucznych po napojach zgodnie z obecnymi przepisami do momentu uruchomienia systemu kaucyjnego. Chodzi o zaliczanie do realizacji poziomów zbiórki samodzielnej lub poprzez organizacje odzysku opakowań lub system kaucyjny od 2025 r. W przeciwnej sytuacji nie będzie możliwe uzyskanie ustalonych ustawowo poziomów zbiórki na poziomie 77 proc.

– powiedział Piotr Mazurek w komunikacie prasowym.

Innym postulatem Konfederacji Lewiatan jest niewliczanie kaucji do podstawy opodatkowania VAT, gdyż mogłoby to podnieść koszt funkcjonowania systemu i stworzyć problemy dla handlu detalicznego. Poza tym pracodawcy apelują o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań po produktach mlecznych oraz dostosowanie minimalnych poziomów selektywnego zbierania do unijnych regulacji.

Konfederacja Lewiatan chce też, aby wprowadzający butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra zostali uznani za wprowadzających napoje bezpośrednio, a także apeluje o precyzyjne określenie obowiązków nakładanych na przedsiębiorców prowadzących handel detaliczny przez internet.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA