Konfederacja Lewiatan w imieniu pracodawców przedstawiła postulaty dotyczące opracowywanego właśnie systemu kaucyjnego. Jednym z nich jest przesunięcie wejścia w życie przepisów na 1 stycznia 2026 roku.
Według Piotra Mazurka, eksperta Lewiatana, zbyt długo zwlekano z procedowaniem projektu ustawy o systemie kaucyjnym, więc jego wdrożenie zgodnie z pierwotnym terminem 1 stycznia 2025 roku jest niemożliwe. Żeby zbudować efektywny i dobrze skonstruowany system pracodawcy sugerują, aby termin został przesunięty o co najmniej rok.
Proponujemy również umożliwienie przejściowej realizacji obowiązków uzyskania poziomów selektywnej zbiórki butelek z tworzyw sztucznych po napojach zgodnie z obecnymi przepisami do momentu uruchomienia systemu kaucyjnego. Chodzi o zaliczanie do realizacji poziomów zbiórki samodzielnej lub poprzez organizacje odzysku opakowań lub system kaucyjny od 2025 r. W przeciwnej sytuacji nie będzie możliwe uzyskanie ustalonych ustawowo poziomów zbiórki na poziomie 77 proc.
– powiedział Piotr Mazurek w komunikacie prasowym.
Innym postulatem Konfederacji Lewiatan jest niewliczanie kaucji do podstawy opodatkowania VAT, gdyż mogłoby to podnieść koszt funkcjonowania systemu i stworzyć problemy dla handlu detalicznego. Poza tym pracodawcy apelują o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań po produktach mlecznych oraz dostosowanie minimalnych poziomów selektywnego zbierania do unijnych regulacji.
Konfederacja Lewiatan chce też, aby wprowadzający butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra zostali uznani za wprowadzających napoje bezpośrednio, a także apeluje o precyzyjne określenie obowiązków nakładanych na przedsiębiorców prowadzących handel detaliczny przez internet.
Źródło: Konfederacja Lewiatan