fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajSystem kaucyjny powinien jeszcze poczekać?

System kaucyjny powinien jeszcze poczekać?

Przedstawiciele polskich pracodawców apelują do rządu o przesunięcie terminu wdrożenia systemu kaucyjnego.

Konfederacja Lewiatan w imieniu pracodawców przedstawiła postulaty dotyczące opracowywanego właśnie systemu kaucyjnego. Jednym z nich jest przesunięcie wejścia w życie przepisów na 1 stycznia 2026 roku.

Według Piotra Mazurka, eksperta Lewiatana, zbyt długo zwlekano z procedowaniem projektu ustawy o systemie kaucyjnym, więc jego wdrożenie zgodnie z pierwotnym terminem 1 stycznia 2025 roku jest niemożliwe. Żeby zbudować efektywny i dobrze skonstruowany system pracodawcy sugerują, aby termin został przesunięty o co najmniej rok.

Proponujemy również umożliwienie przejściowej realizacji obowiązków uzyskania poziomów selektywnej zbiórki butelek z tworzyw sztucznych po napojach zgodnie z obecnymi przepisami do momentu uruchomienia systemu kaucyjnego. Chodzi o zaliczanie do realizacji poziomów zbiórki samodzielnej lub poprzez organizacje odzysku opakowań lub system kaucyjny od 2025 r. W przeciwnej sytuacji nie będzie możliwe uzyskanie ustalonych ustawowo poziomów zbiórki na poziomie 77 proc.

– powiedział Piotr Mazurek w komunikacie prasowym.

Innym postulatem Konfederacji Lewiatan jest niewliczanie kaucji do podstawy opodatkowania VAT, gdyż mogłoby to podnieść koszt funkcjonowania systemu i stworzyć problemy dla handlu detalicznego. Poza tym pracodawcy apelują o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań po produktach mlecznych oraz dostosowanie minimalnych poziomów selektywnego zbierania do unijnych regulacji.

Konfederacja Lewiatan chce też, aby wprowadzający butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra zostali uznani za wprowadzających napoje bezpośrednio, a także apeluje o precyzyjne określenie obowiązków nakładanych na przedsiębiorców prowadzących handel detaliczny przez internet.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA