fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajSystem kaucyjny z dużym poślizgiem

System kaucyjny z dużym poślizgiem

Utworzenie systemu kaucyjnego w Polsce może potrwać jeszcze 2 lata – wynika z informacji przekazanych PAP przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Choć same przepisy ustanawiające w Polsce system kaucyjny być może wejdą w życie już w połowie 2022 r., to samo ministerstwo wskazuje, że data ta nie jest tożsama ze startem funkcjonowania tego systemu.
„Samo utworzenie systemu kaucyjnego wymaga czasu. Branża przedsiębiorców, która potencjalnie mogłaby by być objęta systemem kaucyjnym, szacuje, że utworzenie takiego systemu wymagać może nawet 24 miesięcy od dnia opublikowania przepisów ustawy” – podał resort środowiska.

Zgodnie z planem puste opakowanie będzie można zwrócić w punktach, które będą uczestniczyć w systemie kaucyjnym. I tak sklepy o powierzchni powyżej 100 mkw. będą zobowiązane do udziału w systemie, więc będą musiały odbierać puste opakowania, podczas gdy mniejsze jednostki będą mogły odmówić odbierania opakowania, ale będą musiały pobrać za nie kaucję. Systemem mają zostać objęte plastikowe butelki na napoje do 3 litrów oraz ze szkła do 1,5 litra. Resort póki co nie włącza do systemu opakowań aluminiowych, mimo że taki postulat wysuwają niektóre organizacje branżowe.

Póki co nie wiadomo jaka będzie wysokość kaucji za butelki. Decyzję w tej sprawie ministerstwo chce pozostawić przedsiębiorcom tworzącym system kaucyjny, ale resort potwierdził już, że kaucja nie zostanie objęta podatkiem VAT.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA