Utworzenie systemu kaucyjnego w Polsce może potrwać jeszcze 2 lata – wynika z informacji przekazanych PAP przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Pexels.com

Choć same przepisy ustanawiające w Polsce system kaucyjny być może wejdą w życie już w połowie 2022 r., to samo ministerstwo wskazuje, że data ta nie jest tożsama ze startem funkcjonowania tego systemu.
„Samo utworzenie systemu kaucyjnego wymaga czasu. Branża przedsiębiorców, która potencjalnie mogłaby by być objęta systemem kaucyjnym, szacuje, że utworzenie takiego systemu wymagać może nawet 24 miesięcy od dnia opublikowania przepisów ustawy” – podał resort środowiska.

Zgodnie z planem puste opakowanie będzie można zwrócić w punktach, które będą uczestniczyć w systemie kaucyjnym. I tak sklepy o powierzchni powyżej 100 mkw. będą zobowiązane do udziału w systemie, więc będą musiały odbierać puste opakowania, podczas gdy mniejsze jednostki będą mogły odmówić odbierania opakowania, ale będą musiały pobrać za nie kaucję. Systemem mają zostać objęte plastikowe butelki na napoje do 3 litrów oraz ze szkła do 1,5 litra. Resort póki co nie włącza do systemu opakowań aluminiowych, mimo że taki postulat wysuwają niektóre organizacje branżowe.

Póki co nie wiadomo jaka będzie wysokość kaucji za butelki. Decyzję w tej sprawie ministerstwo chce pozostawić przedsiębiorcom tworzącym system kaucyjny, ale resort potwierdził już, że kaucja nie zostanie objęta podatkiem VAT.

Poprzedni artykułBiden przywraca wolny handel między USA, a Unią Europejską
Następny artykułPandemia mocno uderzyła w branżę eventową