fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumSystematycznie rośnie w portfelach Polaków liczba kart

Systematycznie rośnie w portfelach Polaków liczba kart

Systematycznie rośnie w portfelach Polaków liczba kart służbowych. Podczas gdy 2015 r. delegacje służbowe rozliczał plastikiem zaledwie co dziesiąty pracownik, w 2017 r. było ich już 17 proc., a w 2019 roku – 29 proc. Niewątpliwie jest to wygodna, zarówno dla pracownika, jak i właściciela firmy, metoda opłacania i rozliczania służbowych wydatków.

– Przedsiębiorcy coraz częściej wysyłają pracowników w podróże służbowe, co wymusza poszukiwanie sprawniejszych i łatwiejszych metod ich organizacji – podkreśla Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Gotówką coraz rzadziej

W stosunku do 2017 r. o 8 pkt proc. zmniejszył się odsetek pracowników, którzy opłacają delegacje z własnych pieniędzy, a następnie rozliczają je z pracodawcą. Również o 4 pkt proc. zmalała liczba firm, gdzie koszty podróży opłaca się gotówką z wcześniej pobranej zaliczki.

Kartę służbową do opłacania delegacji najczęściej wykorzystuje 35 proc. pracowników małych firm – wynika z badania Diners Club Polska. Na drugim miejscu są przedsiębiorstwa mikro (do 9 pracowników), gdzie odsetek wynosi 29 proc. Z drugiej strony, co zwraca uwagę, regulowanie zobowiązań z tytułu wyjazdów służbowych plastikiem miało miejsce tylko w 18 proc. firm średniej wielkości (zatrudniających 50-249 pracowników). Gotówką, z pobranej wcześniej zaliczki, najczęściej opłacają koszty podróży pracownicy średnich firm, jest ich 55 proc. Tę formę rozliczenia wybierają również w większości małe przedsiębiorstwa. W mikrofirmach zaliczka przed wyjazdem pobierana jest tylko w 31 proc. firm.

Służbowo? To samochodem

Nadal najpopularniejszym środkiem transportu jest firmowy samochód. To autem podróżują pracownicy w 62 proc. przedsiębiorstw. Aż 29 procent korzysta z prywatnego samochodu, 7 proc. z pociągu, a tylko 2 proc. z samolotu.

– Niestety, mimo zwiększonej częstotliwości delegacji i większej profesjonalizacji w jej rozliczeniach, nadal w wielu firmach pracownicy podróżują prywatnymi samochodami. Porównując dane z 2017 roku, odsetek ten wzrósł aż o 11 pkt proc. Z drugiej strony, o 7 pkt proc. zmalała liczba firm, w których pracownicy mają do dyspozycji służbowe auto. Rzadziej w delegacji wykorzystywany jest również transport kolejowy – mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Plastik kontra szara strefa

Warto przypomnieć, że ustawa Prawo bankowe stanowi, że rozliczenia pieniężne między przedsiębiorcami powinny być przeprowadzane za pośrednictwem banków. Intencją tego rodzaju przepisów jest m.in. ograniczenie szarej strefy. Dodatkowo obowiązek taki istnieje także, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro. Zwiększenie popularności płatności elektronicznych i ograniczenie płatności gotówkowych mogą się przyczynić do znacznego obniżenia szarej strefy – wynika z raportu EY pt. „Ograniczanie szarej strefy poprzez płatności elektroniczne” przeprowadzonego w ośmiu europejskich krajach na zlecenie firmy MasterCard.

Estymacje wskazują natomiast, że wzrost bezgotówkowych transakcji płatniczych w Polsce o 100 proc. doprowadziłby do spadku szarej strefy o 2,3 proc. PKB i do wzrostu dochodów sektora finansów publicznych o ok. 7 mld zł.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA