fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumSystematycznie rośnie w portfelach Polaków liczba kart

Systematycznie rośnie w portfelach Polaków liczba kart

Systematycznie rośnie w portfelach Polaków liczba kart służbowych. Podczas gdy 2015 r. delegacje służbowe rozliczał plastikiem zaledwie co dziesiąty pracownik, w 2017 r. było ich już 17 proc., a w 2019 roku – 29 proc. Niewątpliwie jest to wygodna, zarówno dla pracownika, jak i właściciela firmy, metoda opłacania i rozliczania służbowych wydatków.

– Przedsiębiorcy coraz częściej wysyłają pracowników w podróże służbowe, co wymusza poszukiwanie sprawniejszych i łatwiejszych metod ich organizacji – podkreśla Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Gotówką coraz rzadziej

W stosunku do 2017 r. o 8 pkt proc. zmniejszył się odsetek pracowników, którzy opłacają delegacje z własnych pieniędzy, a następnie rozliczają je z pracodawcą. Również o 4 pkt proc. zmalała liczba firm, gdzie koszty podróży opłaca się gotówką z wcześniej pobranej zaliczki.

Kartę służbową do opłacania delegacji najczęściej wykorzystuje 35 proc. pracowników małych firm – wynika z badania Diners Club Polska. Na drugim miejscu są przedsiębiorstwa mikro (do 9 pracowników), gdzie odsetek wynosi 29 proc. Z drugiej strony, co zwraca uwagę, regulowanie zobowiązań z tytułu wyjazdów służbowych plastikiem miało miejsce tylko w 18 proc. firm średniej wielkości (zatrudniających 50-249 pracowników). Gotówką, z pobranej wcześniej zaliczki, najczęściej opłacają koszty podróży pracownicy średnich firm, jest ich 55 proc. Tę formę rozliczenia wybierają również w większości małe przedsiębiorstwa. W mikrofirmach zaliczka przed wyjazdem pobierana jest tylko w 31 proc. firm.

Służbowo? To samochodem

Nadal najpopularniejszym środkiem transportu jest firmowy samochód. To autem podróżują pracownicy w 62 proc. przedsiębiorstw. Aż 29 procent korzysta z prywatnego samochodu, 7 proc. z pociągu, a tylko 2 proc. z samolotu.

– Niestety, mimo zwiększonej częstotliwości delegacji i większej profesjonalizacji w jej rozliczeniach, nadal w wielu firmach pracownicy podróżują prywatnymi samochodami. Porównując dane z 2017 roku, odsetek ten wzrósł aż o 11 pkt proc. Z drugiej strony, o 7 pkt proc. zmalała liczba firm, w których pracownicy mają do dyspozycji służbowe auto. Rzadziej w delegacji wykorzystywany jest również transport kolejowy – mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Plastik kontra szara strefa

Warto przypomnieć, że ustawa Prawo bankowe stanowi, że rozliczenia pieniężne między przedsiębiorcami powinny być przeprowadzane za pośrednictwem banków. Intencją tego rodzaju przepisów jest m.in. ograniczenie szarej strefy. Dodatkowo obowiązek taki istnieje także, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro. Zwiększenie popularności płatności elektronicznych i ograniczenie płatności gotówkowych mogą się przyczynić do znacznego obniżenia szarej strefy – wynika z raportu EY pt. „Ograniczanie szarej strefy poprzez płatności elektroniczne” przeprowadzonego w ośmiu europejskich krajach na zlecenie firmy MasterCard.

Estymacje wskazują natomiast, że wzrost bezgotówkowych transakcji płatniczych w Polsce o 100 proc. doprowadziłby do spadku szarej strefy o 2,3 proc. PKB i do wzrostu dochodów sektora finansów publicznych o ok. 7 mld zł.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA