fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeSystemy bezzałogowe i amunicja krążąca GRUPY WB wylądują w Gruzji

Systemy bezzałogowe i amunicja krążąca GRUPY WB wylądują w Gruzji

GRUPA WB podpisała wieloletnią umowę dotyczącą wytwarzania systemów bezzałogowych i amunicji krążącej w Gruzji. Dostawcą zaawansowanych rozwiązań opartych o polską myśl techniczną będzie powołana w tym celu spółka Delta-WB. Pierwsze systemy wyprodukowane przez polsko-gruzińskie przedsięwzięcie mają trafić do użytkownika jeszcze w tym roku.

Podpisanie gruzińsko-polskiej umowy odbyło się w stolicy Gruzji. Polskę reprezentował prezes GRUPY WB Piotr Wojciechowski, a stronę gruzińską – wiceminister obrony Giorgi Chaindrawa i dyrektor państwowego koncernu STK Delta Zurab Jawelidze.

Dostawcą systemów bezzałogowych do gruzińskich sił zbrojnych będzie spółka joint venture Delta-WB. To podmiot z siedzibą w Tbilisi, w którym 50% udziałów należy do państwowego przedsiębiorstwa Delta International, właścicielem pozostałych 50% jest polska GRUPA WB.

Polsko-gruzińskie przedsięwzięcie ma dostarczać bezzałogowe systemy rozpoznawcze i amunicję krążącą. Zgodnie przyjętym harmonogramem, do końca 2022 roku siłom zbrojnym Gruzji zostaną przekazane pierwsze z zamówionych bezzałogowców.

W oparciu o spółkę Delta-WB powstanie również centrum szkoleniowe z niezbędnym wyposażeniem. Ośrodek będzie świadczył usługi na rzecz gruzińskich sił zbrojnych w zakresie szkolenia wstępnego oraz utrzymania i doskonalenia umiejętności operatorów systemów bezzałogowych.

Spółka Delta-WB będzie odpowiadała za modernizację i naprawy dostarczanych rozwiązań. W razie potrzeby zapewni również serwis gwarancyjny.

GRUPA WB jest największym w Polsce producentem bezzałogowych systemów powietrznych, używanych przez Siły Zbrojne RP. To sprzęt sprawdzony bojowo, także w warunkach konfliktu pełnoskalowego. W ofercie GRUPY WB są zarówno wielozadaniowe systemy bezzałogowe, jak FlyEye i FT-5, amunicja krążąca Warmate oraz inne systemy uderzeniowe i poszukiwawczo-uderzeniowe.

GRUPA WB zatrudnia blisko 1400 osób i jest całkowicie polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA