fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaSystemy gazowe Danii i Polski są już połączone. Uruchomienie Baltic Pipe coraz...

Systemy gazowe Danii i Polski są już połączone. Uruchomienie Baltic Pipe coraz bliżej!

Podmorski gazociąg Baltic Pipe jest już zintegrowany z systemem gazowym Polski i Danii.

Oznacza to, że w ostatnich dniach wykonano przyłącza rury z krajowymi sieciami transportu tego surowca.

Polski Gaz-System i duński Energinet opublikowały komunikat, w którym pada stwierdzenie o zakończeniu budowy kluczowego etapu prac na podmorskim fragmencie inwestycji. Dzięki temu można już powiedzieć, że został stworzony nowy korytarz dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Do planowanego na 1 października startu przesyłu zostało przeprowadzenie jeszcze prac rozruchowych oraz nagazowania instalacji. Obecnie cały projekt jest realizowany zgodnie z przewidzianym wcześniej harmonogramem.

Początkowa przepustowość Baltic Pipe wyniesie 2-3 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a w przyszłym roku – poziom 10 mld metrów sześciennych.

Baltic Pipe będzie dostarczał do Polski gaz z Norwegii. Prace związane z jego powstaniem zostały rozpoczęte w 2020 roku. Łączny koszt inwestycji sięgnął 1,5 mld euro. Część z tej kwoty pochodzi z dotacji przekazanych przez Unię Europejską.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA