W 2022 roku w Polsce odnotowano wzrost niewypłacalności firm.

Yan Krukov/Pexels

Z najnowszego raportu firmy Coface wynika, że w 2022 r. liczba niewypłacalności firm w Polsce wzrosła aż o 30 proc. Wzrost niewypłacalności odnotowano we wszystkich sektorach gospodarki poza rolnictwem.

Łącznie w 2022 r. doszło do 2752 sytuacji z niewypłacalnością polskich przedsiębiorstw. W tej grupie większość odbyła się przy pomocy nowej procedury, czyli obwieszczeń pozasądowych (63 proc.). Reszta to postępowania sądowe (37 proc.).

Analitycy Coface zaznaczają, że w postępowaniach sądowych po raz pierwszy najwięcej było postępowań o zatwierdzenie układu. Jak wytłumaczono jest to spowodowane większą popularnością stosowania procedury pozasądowej, po której sąd ogłasza tego typu decyzję. W komunikacie wskazano, że w 2022 r. o 12 proc. spadła liczba upadłości likwidacyjnych, których dotychczas było najwięcej. W wyniku pojawienia się procedury pozasądowej spadła też liczba przyspieszonych postępowań układowych.

„Rok 2022 przyniósł wzrost niewypłacalności prawie we wszystkich branżach, co odzwierciedla stale pogarszające się warunki gospodarowania dla przedsiębiorstw. Największy skok zanotował transport (+105 proc.). Nadal obserwujemy bardzo duży wzrost (w granicach 40 proc.) w handlu, budownictwie i usługach. Statystyki wskazują, że w mijającym roku problem niewypłacalności nie dotknął jedynie mocno sektora produkcji (wzrost tylko o 11 proc.). Jedyną gałęzią, w której zanotowano spadek liczby niewypłacalności jest rolnictwo, notujące w ostatnich latach regularny, dynamiczny wzrost upadłości” — napisano w komunikacie firmy Coface.

Źródło: Coface

Poprzedni artykułNowy program wsparcia innowacji ekologicznych
Następny artykułZa okres lockdownu podatek od nieruchomości powinien być niższy