fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesSytuacja finansowa firm w Polsce ulega pogorszeniu

Sytuacja finansowa firm w Polsce ulega pogorszeniu

W 2022 roku w Polsce odnotowano wzrost niewypłacalności firm.

Z najnowszego raportu firmy Coface wynika, że w 2022 r. liczba niewypłacalności firm w Polsce wzrosła aż o 30 proc. Wzrost niewypłacalności odnotowano we wszystkich sektorach gospodarki poza rolnictwem.

Łącznie w 2022 r. doszło do 2752 sytuacji z niewypłacalnością polskich przedsiębiorstw. W tej grupie większość odbyła się przy pomocy nowej procedury, czyli obwieszczeń pozasądowych (63 proc.). Reszta to postępowania sądowe (37 proc.).

Analitycy Coface zaznaczają, że w postępowaniach sądowych po raz pierwszy najwięcej było postępowań o zatwierdzenie układu. Jak wytłumaczono jest to spowodowane większą popularnością stosowania procedury pozasądowej, po której sąd ogłasza tego typu decyzję. W komunikacie wskazano, że w 2022 r. o 12 proc. spadła liczba upadłości likwidacyjnych, których dotychczas było najwięcej. W wyniku pojawienia się procedury pozasądowej spadła też liczba przyspieszonych postępowań układowych.

„Rok 2022 przyniósł wzrost niewypłacalności prawie we wszystkich branżach, co odzwierciedla stale pogarszające się warunki gospodarowania dla przedsiębiorstw. Największy skok zanotował transport (+105 proc.). Nadal obserwujemy bardzo duży wzrost (w granicach 40 proc.) w handlu, budownictwie i usługach. Statystyki wskazują, że w mijającym roku problem niewypłacalności nie dotknął jedynie mocno sektora produkcji (wzrost tylko o 11 proc.). Jedyną gałęzią, w której zanotowano spadek liczby niewypłacalności jest rolnictwo, notujące w ostatnich latach regularny, dynamiczny wzrost upadłości” — napisano w komunikacie firmy Coface.

Źródło: Coface

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA