fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSytuacja materialna Polaków pogorszyła się, ale ubóstwo nie wzrosło

Sytuacja materialna Polaków pogorszyła się, ale ubóstwo nie wzrosło

W ubiegłym roku co prawda nie wzrosła liczba osób żyjących w biedzie, ale sytuacja materialna polskich gospodarstw domowych uległa pogorszeniu w związku z szalejącą inflacją.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat zasięgu ubóstwa ekonomicznego w zeszłym roku. Zgodnie z nimi skrajnym ubóstwem jest dotkniętych niecałe 5 proc. mieszkańców Polski. Oznacza to, że na swoje utrzymanie dysponują oni kwotą mniejszą niż minimum egzystencji ustalone przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych – na koniec ubiegłego roku wyniosło ono (dla osób żyjących samotnie) 835 złotych miesięcznie. Są to w większości ludzie, których jedynymi źródłami dochodu są np. zasiłki dla bezrobotnych, alimenty czy świadczenia zapewniane przez pomoc społeczną, ale też rolnicy i renciści.

Poniżej granicy ubóstwa ustawowego żyje 7 proc. osób w Polsce. Oznacza to, że ich dochód wynosi 776 złotych miesięcznie (jeżeli żyją sami) lub 600 złotych (jeżeli gospodarstwo domowe liczy więcej niż jedną osobę). Przysługuje im wtedy możliwość uzyskania wsparcia z opieki społecznej.

Z ubóstwem relatywnym musi się mierzyć 12 proc. mieszkańców Polski. Ma ono miejsce, gdy wydatki ich gospodarstw domowych wynoszą mniej niż połowę średnich wydatków wszystkich polskich gospodarstw, czyli maksymalnie 1006 złotych.

Najbardziej narażeni na ubóstwo są mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości, osoby z podstawowym wykształceniem, niepełnosprawni oraz rodziny, w skład których wchodzi więcej niż dwójka dzieci.

stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA