fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesSytuacja na rynku pracy w Polsce lepsza niż w ubiegłym roku

Sytuacja na rynku pracy w Polsce lepsza niż w ubiegłym roku

Europejski rynek pracy przechodzi okres gwałtownych i głębokich zmian. Pandemia przyspieszyła wiele procesów. Na znaczeniu zyskały m.in. funkcjonujące już wcześniej pozaetatowe formy zatrudnienia, a automatyzacja i digitalizacja stały się koniecznością, wymuszając zdobywanie nowych kompetencji. Z kolei starzejąca się Polska i Europa pilnie potrzebują wykwalifikowanej siły roboczej i podejmują wiele wysiłków, aby zdobyć pracowników zza granicy. To wnioski z ostatnich raportów „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” przygotowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Cykl raportów PARP przedstawia wyniki aktualnych badań i analiz dotyczących polskiego i międzynarodowego rynku pracy. Prezentowane zestawienia danych za ostatnie 12 miesięcy pozwalają śledzić kierunki zachodzących zmian.

Polska wypada korzystnie na tle Europy

Z najnowszych dostępnych danych wynika, że sytuacja w Polsce należy do korzystnych na tle europejskim. Według Eurostatu, stopa bezrobocia dla krajów członkowskich UE-27 w lipcu 2021 r. wyniosła 6,9 proc., dla strefy euro (UE-19) – 7,6 proc., a dla Polski – 3,4 proc. Nasz kraj zajął w tym rankingu 4. miejsce.

Dla porównania, najniższą stopę bezrobocia zarejestrowano w Czechach (2,8 proc.), Holandii (3,1 proc.) i na Malcie (3,3 proc.). Najgorsza sytuacja panuje w krajach śródziemnomorskich. Wskaźnik bezrobocia w Grecji wyniósł w tym okresie 14,6 proc. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania w wynikiem 14,3 proc., a trzecie miejsce zajęły Włochy (9,3 proc.).

Stopa bezrobocia w Polsce spadała od początku 2021 r. Obecnie drugi miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie 5,8 proc. (różnica wartości wskaźnika liczonego przez GUS i Eurostat wynika z odmiennego sposobu liczenia). Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pod koniec sierpnia 2021 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 961,8 tys. bezrobotnych, tj. o 13,1 tys. mniej niż miesiąc wcześniej i o 66,2 tys. mniej niż w lipcu 2020 r. W sierpniu br. do UP zgłoszono 113,3 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, tj. o 16,9 tys. (17,5 proc.) więcej niż rok wcześniej.

Spadek bezrobocia

Bezrobocie spadło w 12 z 16 województw – najwyższe odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (8,7 proc.), podkarpackim (8,4 proc.), kujawsko-pomorskim (8,1 proc.), najniższe zaś w: wielkopolskim (3,4 proc.), śląskim (4,6 proc.) i mazowieckim (4,9 proc.).

Prognozy na IV kwartał 2021 roku dla osób poszukujących pracy w Polsce są optymistyczne. Niemal 1/5 pracodawców dużych przedsiębiorstw przewiduje zwiększenie zatrudnienia. Prognozy w przypadku średnich i małych przedsiębiorstw wynoszą odpowiednio +11 proc. i +10 proc. Mikroprzedsiębiorstwa spodziewają się wzrostu zatrudnienia na poziomie +5 proc.

Specjaliści w cenie

Nowa rzeczywistość, którą przyniosła przedsiębiorcom pandemia COVID-19, wymusiła zatrudnienie większej liczby specjalistów posiadających umiejętności z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Tego typu ofert pracy, w sierpniu 2021 r., było aż o 133 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednakże oprócz umiejętności technicznych, ważną rolę odgrywają znawcy kompetencji miękkich. Ofert pracy na stanowisko HR Business Partner było o 169 proc. więcej niż przed rokiem, a na stanowisko rekruter – o 97 proc.

Maleje liczba benefitów w ofertach – w sierpniu 2021 r. pracodawcy oferowali ich średnio po 6,4 vs 6,6 w lipcu 2021 r. Najczęściej wymienianym w ofertach pracy benefitem były różnego rodzaju szkolenia (72 proc. wskazań vs 81 proc. miesiąc wcześniej) i pakiety medyczne (56 proc. vs 60 proc.).

Wzrosły oczekiwania pracodawców względem przyszłych pracowników. Na jedną ofertę przypada ich średnio 5,6 (5,4 w lipcu 2021 r.). Od kandydatów przede wszystkim oczekiwano doświadczenia (79 proc.), odpowiedniego wykształcenia (53 proc.), znajomości języka obcego (41 proc.) oraz dyspozycyjności (29 proc.).

Ponad połowa przedsiębiorstw (54 proc.) zgłasza chęć zwiększenia liczby pracowników czasowych w swoich organizacjach.

– Wzrasta zainteresowanie pracownikami czasowymi. Pracodawcy coraz częściej korzystają z pozaetatowych form zatrudnienia, chcąc w ten sposób zapewnić sobie elastyczność w zarządzaniu kosztami zatrudnienia czy sprostać zwiększonemu popytowi na ich produkty lub usługi. Dzięki elastycznym formom zatrudnienia mogą pozyskać również kompetencje niezbędne do realizacji bądź ukończenia konkretnych projektów. Od pracowników pozaetatowych oczekuje się proaktywnej postawy, właściwego podejścia do pracy, komunikatywności oraz umiejętności pracy w zespole – mówi Anna Skowrońska, ekspert Departamentu Analiz i Strategii PARP.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA