fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaBiznesPoprawi się sytuacja polskich dostawców mleka

Poprawi się sytuacja polskich dostawców mleka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stanął w obronie polskich dostawców mleka, którzy padali ofiarami nieuczciwych praktyk.

UOKiK zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zmiany postępowania względem polskich dostawców mleka. W wyniku decyzji zaprzestane mają zostać nieuczciwe praktyki polegające na przykład na zmianie cennika bez zgody dostawcy lub na obniżaniu ceny za mleko w okresie wypowiedzenia umowy.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol należy do największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce, skupując mleko od ponad 8400 dostawców, którzy są jednocześnie członkami spółdzielni. W SM Mlekpol powstają produkty takich marek jak Łaciate czy Mazurski Smak, a współpraca opiera się na umowach kontraktacyjnych zawieranych w oparciu o przygotowany przez spółdzielnię wzór umowy, na którego treść pojedynczy dostawca zwykle nie ma wpływu. Według ustaleń UOKiK Mlekpol narzucał dostawcom umowy, które były dla nich niekorzystne, a nawet zawierały zapisy obowiązujące z mocą wsteczną. Wśród kwestionowanych praktyk był na przykład wymóg dostarczania mleka nawet wtedy, gdy było to niemożliwe z powodu okoliczności niezależnych od dostawców.

Mlekpol nieuczciwie wykorzystywał swoją przewagę kontraktową jednostronnie narzucając warunki współpracy. Umowa opracowana przez spółdzielnię zawierała niekorzystne dla kontrahentów postanowienia. Takie podejście nie pozwalało na budowę partnerskich relacji, negatywnie wpływało na stabilność warunków działania rolników oraz naruszało ich interesy ekonomiczne. Zobowiązałem Mlekpol do zmiany istotnych zapisów w umowie oraz podjęcia działań naprawczych

– powiedział w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

W wyniku postępowania UOKiK zobowiązał Mlekpol do zaprzestania nieuczciwych praktyk przez wprowadzenie nowego wzorca umowy na dostawę mleka, w której zawarte będą wszelkie warunki dostaw, a także do respektowanie obowiązku uzyskania zgody dostawcy na zmianę cennika skupu mleka i wprowadzenie jasnych procedur w tym zakresie. Poza tym Mlekpol musi zrezygnować z obniżania ceny płaconej dostawcy za mleko wyłącznie z powodu wypowiedzenia umowy i zwolnić producenta z obowiązku dostawy mleka w przypadku wystąpienia okoliczności od niego niezależnych oraz umożliwić weryfikację przez dostawców badań jakości mleka wykonywanych przez Mlekpol w niezależnym od niego laboratorium.

Mlekpol uniknął kary pieniężnej, która mogła wynieść nawet 3 proc. jej rocznego obrotu, bo niezwłocznie po zapoznaniu się z zarzutami UOKiK spółdzielnia zaproponowała zmiany umów i praktyk handlowych oczekiwane przez urząd. Poza tym Mlekpol zwrócił dostawcom kwoty (wraz z odsetkami), o które wcześniej spółdzielnia obniżyła ceny płacone dostawcom w okresie wypowiedzenia umowy.

Źródło: UOKiK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA