fbpx
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesPoprawi się sytuacja polskich dostawców mleka

Poprawi się sytuacja polskich dostawców mleka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stanął w obronie polskich dostawców mleka, którzy padali ofiarami nieuczciwych praktyk.

UOKiK zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zmiany postępowania względem polskich dostawców mleka. W wyniku decyzji zaprzestane mają zostać nieuczciwe praktyki polegające na przykład na zmianie cennika bez zgody dostawcy lub na obniżaniu ceny za mleko w okresie wypowiedzenia umowy.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol należy do największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce, skupując mleko od ponad 8400 dostawców, którzy są jednocześnie członkami spółdzielni. W SM Mlekpol powstają produkty takich marek jak Łaciate czy Mazurski Smak, a współpraca opiera się na umowach kontraktacyjnych zawieranych w oparciu o przygotowany przez spółdzielnię wzór umowy, na którego treść pojedynczy dostawca zwykle nie ma wpływu. Według ustaleń UOKiK Mlekpol narzucał dostawcom umowy, które były dla nich niekorzystne, a nawet zawierały zapisy obowiązujące z mocą wsteczną. Wśród kwestionowanych praktyk był na przykład wymóg dostarczania mleka nawet wtedy, gdy było to niemożliwe z powodu okoliczności niezależnych od dostawców.

Mlekpol nieuczciwie wykorzystywał swoją przewagę kontraktową jednostronnie narzucając warunki współpracy. Umowa opracowana przez spółdzielnię zawierała niekorzystne dla kontrahentów postanowienia. Takie podejście nie pozwalało na budowę partnerskich relacji, negatywnie wpływało na stabilność warunków działania rolników oraz naruszało ich interesy ekonomiczne. Zobowiązałem Mlekpol do zmiany istotnych zapisów w umowie oraz podjęcia działań naprawczych

– powiedział w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

W wyniku postępowania UOKiK zobowiązał Mlekpol do zaprzestania nieuczciwych praktyk przez wprowadzenie nowego wzorca umowy na dostawę mleka, w której zawarte będą wszelkie warunki dostaw, a także do respektowanie obowiązku uzyskania zgody dostawcy na zmianę cennika skupu mleka i wprowadzenie jasnych procedur w tym zakresie. Poza tym Mlekpol musi zrezygnować z obniżania ceny płaconej dostawcy za mleko wyłącznie z powodu wypowiedzenia umowy i zwolnić producenta z obowiązku dostawy mleka w przypadku wystąpienia okoliczności od niego niezależnych oraz umożliwić weryfikację przez dostawców badań jakości mleka wykonywanych przez Mlekpol w niezależnym od niego laboratorium.

Mlekpol uniknął kary pieniężnej, która mogła wynieść nawet 3 proc. jej rocznego obrotu, bo niezwłocznie po zapoznaniu się z zarzutami UOKiK spółdzielnia zaproponowała zmiany umów i praktyk handlowych oczekiwane przez urząd. Poza tym Mlekpol zwrócił dostawcom kwoty (wraz z odsetkami), o które wcześniej spółdzielnia obniżyła ceny płacone dostawcom w okresie wypowiedzenia umowy.

Źródło: UOKiK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA