UOKiK zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zmiany postępowania względem polskich dostawców mleka. W wyniku decyzji zaprzestane mają zostać nieuczciwe praktyki polegające na przykład na zmianie cennika bez zgody dostawcy lub na obniżaniu ceny za mleko w okresie wypowiedzenia umowy.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol należy do największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce, skupując mleko od ponad 8400 dostawców, którzy są jednocześnie członkami spółdzielni. W SM Mlekpol powstają produkty takich marek jak Łaciate czy Mazurski Smak, a współpraca opiera się na umowach kontraktacyjnych zawieranych w oparciu o przygotowany przez spółdzielnię wzór umowy, na którego treść pojedynczy dostawca zwykle nie ma wpływu. Według ustaleń UOKiK Mlekpol narzucał dostawcom umowy, które były dla nich niekorzystne, a nawet zawierały zapisy obowiązujące z mocą wsteczną. Wśród kwestionowanych praktyk był na przykład wymóg dostarczania mleka nawet wtedy, gdy było to niemożliwe z powodu okoliczności niezależnych od dostawców.
Mlekpol nieuczciwie wykorzystywał swoją przewagę kontraktową jednostronnie narzucając warunki współpracy. Umowa opracowana przez spółdzielnię zawierała niekorzystne dla kontrahentów postanowienia. Takie podejście nie pozwalało na budowę partnerskich relacji, negatywnie wpływało na stabilność warunków działania rolników oraz naruszało ich interesy ekonomiczne. Zobowiązałem Mlekpol do zmiany istotnych zapisów w umowie oraz podjęcia działań naprawczych
– powiedział w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
W wyniku postępowania UOKiK zobowiązał Mlekpol do zaprzestania nieuczciwych praktyk przez wprowadzenie nowego wzorca umowy na dostawę mleka, w której zawarte będą wszelkie warunki dostaw, a także do respektowanie obowiązku uzyskania zgody dostawcy na zmianę cennika skupu mleka i wprowadzenie jasnych procedur w tym zakresie. Poza tym Mlekpol musi zrezygnować z obniżania ceny płaconej dostawcy za mleko wyłącznie z powodu wypowiedzenia umowy i zwolnić producenta z obowiązku dostawy mleka w przypadku wystąpienia okoliczności od niego niezależnych oraz umożliwić weryfikację przez dostawców badań jakości mleka wykonywanych przez Mlekpol w niezależnym od niego laboratorium.
Mlekpol uniknął kary pieniężnej, która mogła wynieść nawet 3 proc. jej rocznego obrotu, bo niezwłocznie po zapoznaniu się z zarzutami UOKiK spółdzielnia zaproponowała zmiany umów i praktyk handlowych oczekiwane przez urząd. Poza tym Mlekpol zwrócił dostawcom kwoty (wraz z odsetkami), o które wcześniej spółdzielnia obniżyła ceny płacone dostawcom w okresie wypowiedzenia umowy.
Źródło: UOKiK