fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatSzanghaj będzie centrum produkcji kosmicznej

Szanghaj będzie centrum produkcji kosmicznej

Władze chińskiej metropolii zapowiedziały, że do 2025 roku ich miasto stanie się centrum produkcji technologii kosmicznych.

Do tego czasu w mieście mają powstać fabryki rakiet wielokrotnego użytku i tanich, komercyjnych satelitów. Będą one produkowane m.in. przez China Satellite Network Group, która zamierza rozmieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej 13 tysięcy takich obiektów.

Chiny chcą do 2030 zrealizować szereg inwestycji, których celem jest wzmocnienie ich pozycji jako kosmicznego mocarstwa.

Już w poprzednim roku miasto Shenzhen przygotowało zachęty finansowe o wartości 300 milionów juanów (47 milionów dolarów) dla przedsiębiorstw produkujących satelity.

Rząd w Pekinie zamierza zbudować nowy port kosmiczny na południowej wyspie Hainan oraz lądowisko rakiet w mieście Ningbo.

spacenews.com, reuters.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA