fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSzara strefa to poważny problem w polskiej turystyce

Szara strefa to poważny problem w polskiej turystyce

W polskiej turystyce działa bardzo dużo firm, osób i fundacji, które nielegalnie organizują wyjazdy turystyczne – alarmuje na łamach „Rzeczpospolitej” prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski wskazał, że choć nazwa „biuro podroży” może być używana przez każdego, to zawód organizatora turystyki jest już regulowany ustawą o imprezach turystycznych. Legalna działalność turystyczna musi natomiast być zgłoszona do marszałka województwa, w którym organizator ma siedzibę i posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności.

– Najczęściej chodzi o gwarancję ubezpieczeniową. Tę gwarancję trzeba odnawiać co 12 miesięcy. Każdy kto działa bez takiego wpisu działa nielegalnie, a co za tym idzie podlega karze – wyjaśnił Paweł Niewiadomski.

Wśród innych zasad, które są konieczne do legalnej działalności turystycznej, Paweł Niewiadomski wskazuje konieczność precyzyjnego spisania praw i obowiązków organizatora imprezy turystycznej i klienta, wyjaśnienie zakresu ubezpieczenia i procedury reklamacyjnej, a także szczegółowy opis oferty.

– Często organizatorzy z szarej strefy w ogóle nie zawierają umów z klientami! Wszystko odbywa się „na gębę” – mówi prezes PIT.

Zdaniem Pawła Niewiadomskiego rozmiar szarej strefy w Polsce sięga nawet 30 proc. Takie firmy nie płacą należnych podatków, czyli działają na szkodę Skarbu Państwa.

W sobotę rano miał miejsce wypadek polskiego autokaru na autostradzie w Chorwacji, w którym zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Organizatorem była firma „U Brata Józefa Biuro Podróży Jarosław Miłkowski”, która nie widnieje w centralnej ewidencji organizatorów turystyki.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA