fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajSzara strefa to poważny problem w polskiej turystyce

Szara strefa to poważny problem w polskiej turystyce

W polskiej turystyce działa bardzo dużo firm, osób i fundacji, które nielegalnie organizują wyjazdy turystyczne – alarmuje na łamach „Rzeczpospolitej” prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski wskazał, że choć nazwa „biuro podroży” może być używana przez każdego, to zawód organizatora turystyki jest już regulowany ustawą o imprezach turystycznych. Legalna działalność turystyczna musi natomiast być zgłoszona do marszałka województwa, w którym organizator ma siedzibę i posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności.

– Najczęściej chodzi o gwarancję ubezpieczeniową. Tę gwarancję trzeba odnawiać co 12 miesięcy. Każdy kto działa bez takiego wpisu działa nielegalnie, a co za tym idzie podlega karze – wyjaśnił Paweł Niewiadomski.

Wśród innych zasad, które są konieczne do legalnej działalności turystycznej, Paweł Niewiadomski wskazuje konieczność precyzyjnego spisania praw i obowiązków organizatora imprezy turystycznej i klienta, wyjaśnienie zakresu ubezpieczenia i procedury reklamacyjnej, a także szczegółowy opis oferty.

– Często organizatorzy z szarej strefy w ogóle nie zawierają umów z klientami! Wszystko odbywa się „na gębę” – mówi prezes PIT.

Zdaniem Pawła Niewiadomskiego rozmiar szarej strefy w Polsce sięga nawet 30 proc. Takie firmy nie płacą należnych podatków, czyli działają na szkodę Skarbu Państwa.

W sobotę rano miał miejsce wypadek polskiego autokaru na autostradzie w Chorwacji, w którym zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Organizatorem była firma „U Brata Józefa Biuro Podróży Jarosław Miłkowski”, która nie widnieje w centralnej ewidencji organizatorów turystyki.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA