fbpx
środa, 18 września, 2024
Strona głównaFelietonSzastanie nieswoją reputacją

Szastanie nieswoją reputacją

Jakie wnioski wyciąga menadżer, dyrektor, prezes, gdy jego partner ze strony rządu albo skarbu państwa po prostu się, ot tak, nie pojawia, choć wcześniej na spotkanie się umówił? Najłagodniejszy wniosek może być taki, że ma się do czynienia z całkowicie niepoważnymi ludźmi... – pisze w najnowszym felietonie Łukasz Warzecha.

Spośród różnych anegdot, spostrzeżeń i informacji, jakie dotarły do mnie w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu, największe wrażenie zrobiła na mnie ta o nagłych nieobecnościach przedstawicieli władzy na umówionych spotkaniach czy dyskusjach. Mało tego – nieobecnościach niezapowiedzianych i nieusprawiedliwionych. A już szczególnie uderzyło mnie, że gdy tę historię usłyszałem, w pierwszym momencie uznałem to za normalne. Normalne w sensie – zdarzające się regularnie, a więc już niegodne aż tak wielkiej uwagi. W wielu przypadkach partnerami niedoszłej dyskusji z nieobecnymi, liczącymi na dodatkowe spotkania w kuluarach, byli przedstawiciele dużych firm, którzy do Karpacza przybyli z daleka. Czasem specjalnie po to, żeby odbyć to jedno spotkanie.

Proszę sobie teraz wyobrazić, jakie wnioski z takiej sytuacji wyciąga menadżer, dyrektor, prezes, gdy jego partner ze strony rządu albo skarbu państwa po prostu się, ot tak, nie pojawia. Najłagodniejszy wniosek może być taki, że ma się do czynienia z całkowicie niepoważnymi ludźmi. W ostateczności można także uznać, że nie warto z nimi w ogóle wchodzić w jakiekolwiek układy, a jeśli już się wchodzi, to trzeba ich traktować z najwyższą nieufnością.

Nie pełnię rządowej funkcji, nie kieruję żadną firmą, ale wiem jedno: jeśli się z kimś umawiam, choćby tylko na luźne spotkanie, ale także na udział w dyskusji czy napisanie tekstu, to muszę się wywiązać właśnie dlatego, że w przeciwnym wypadku zostanę uznany za kogoś niepoważnego. Ucierpi moja reputacja. Jeśli natomiast z jakiegoś obiektywnego powodu muszę odwołać to, na co się umówiłem, czuję się w obowiązku należycie z tego wytłumaczyć. I oczywiście przeprosić. To jest całkowicie oczywiste, jest jak odruch bezwarunkowy.

Jak to możliwe, że takiego odruchu bezwarunkowego nie mają ludzie, którzy nie reprezentują jedynie samych siebie, ale także polskie państwo? Gdyby jeszcze ów brak powagi dotyczył tylko ich, można by na to ewentualnie machnąć ręką. Wszak jego konsekwencje odczuwaliby sami, w tym poprzez obniżenie własnej wartości na rynku (słynne pytanie, czy w warunkach rynkowych mianowani przez państwo szefowie i nadzorcy firm by sobie poradzili). Jednak gdy występują w imieniu naszego państwa, ich zachowanie wpływa na opinię o nim. Wykazują się niefrasobliwością, lekkomyślnością i zwykłym brakiem kultury nie tylko na własny, ale na rachunek nas wszystkich.

Największą dla mnie zagadką jest motywacja takiego postępowania. Nie ma tutaj prostej odpowiedzi – nie umiem jej znaleźć. Jeden z moich rozmówców podczas forum zasugerował, że to jakieś infantylne napawanie się posiadaną władzą: mogę nie przyjść, to sobie nie przyjdę, niech zobaczą! Być może tak jest. Przede wszystkim jednak to brak poczucia obowiązku wobec państwa, któremu taka osoba teoretycznie służy.

Może to zresztą cecha bardziej uniwersalna, jakoś wkomponowana w nasz sposób bycia? Na zawsze zapadła mi w pamięć opowieść nieodżałowanego Janusza Kochanowskiego sprzed lat, zanim jeszcze został rzecznikiem praw obywatelskich. Pan Janusz był w latach 90. konsulem generalnym RP w Londynie. Zdarzało mu się tam organizować spotkania czy przyjęcia. Gdy wysyłano zaproszenia – wówczas jeszcze właściwie wyłącznie pocztą tradycyjną – widniała na nich zrozumiała dla wszystkich formułka RSVP – répondez s’il vous plaît – prosimy o odpowiedź, czyli o potwierdzenie przybycia. Czasami zdarza się prośba o informację w razie nieobecności. Janusz Kochanowski opowiadał, że dla każdego było oczywiste, iż w takiej sytuacji obecność należy potwierdzić, ułatwia to bowiem organizatorom zaplanowanie spotkania. Wówczas wymagało to jednego krótkiego telefonu na podany numer, dzisiaj na ogół wysłania mejla z jednym zdaniem. Otóż było to, jako się rzekło, oczywiste dla każdego – poza Polakami, którzy notorycznie obecności nie potwierdzali lub też ewentualnie nie informowali o nieobecności. Był to oczywisty brak szacunku dla organizatorów wydarzeń i zwykłej kultury osobistej. Janusz Kochanowski, dżentelmen w każdym calu, nie umiał tego pojąć.

Od czasu, gdy usłyszałem tę opowieść od pana Janusza, obsesyjnie wręcz dbam o to, aby zawsze potwierdzać obecność na spotkaniach, jeżeli pojawia się taka prośba. Jak jednak widać, dla wielu ta prosta kwestia jest zbyt trudna. Lub też służy im jako dziwaczny sposób na podwyższenie we własnym mniemaniu swojej wartości. W oczach innych natomiast ta wartość zostaje mocno obniżona.

Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha
Łukasz Warzecha
Jeden z najpopularniejszych komentatorów sceny politycznej w Polsce. Konserwatysta i liberał gospodarczy. Publicysta „Do Rzeczy", „Forum Polskiej Gospodarki”, Onet.pl, „Rzeczpospolitej", Salon24 i kilku innych tytułów. Jak o sobie pisze na kanale YT: „Niewygodny dla każdej władzy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Genius loci

Poprzednio byłem w Budapeszcie w marcu 2020 r. Już nadciągały czarne pandemiczne chmury, ale wciąż jeszcze wydawało się, że to będzie kolejna burza w szklance wody. Jak się stało – wiadomo. Wcześniej w drugiej stolicy Cesarstwa Austro-Węgierskiego bywałem wielokrotnie. Wyrobiłem sobie zatem jakiś jej własny obraz, a nawet coś więcej: trudne do dokładnego opisania i sprecyzowania wrażenie, które mamy, gdy trochę lepiej zapoznamy się z jakimś obcym miejscem.
5 MIN CZYTANIA

Znów nas okradną

Jeżeli za jakiś czas wszyscy pracujący na umowach cywilnoprawnych dostaną do ręki wynagrodzenia niższe o ponad 25 proc., to będą mogli podziękować w takim samym stopniu poprzedniej i obecnej władzy.
5 MIN CZYTANIA

Policja dla Polaków

Jednym z największych problemów polskiej policji – choć niejedynym, bo ta formacja ma ich multum – jest ogromny poziom wakatów: ponad 9,7 proc. Okazuje się, że jednym ze sposobów na ich zapełnienie ma być – na razie pozostające w sferze analiz – zatrudnianie w policji obcokrajowców. Czyli osób nieposiadających polskiego obywatelstwa. W tym kontekście mowa jest przede wszystkim o Ukraińcach, Białorusinach i Gruzinach.
3 MIN CZYTANIA