fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaSzczegóły programu pomocy dla firm energochłonnych

Szczegóły programu pomocy dla firm energochłonnych

Program wsparcia dla firm energochłonnych będzie wart 5 mld złotych – wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Program wsparcia dla firm energochłonnych zostanie przyjęty przez rząd do końca czerwca 2023 r. Rząd chce w ten sposób ulżyć przedsiębiorstwom, które najbardziej odczuwają wzrost cen prądu i gazu ziemnego. W informacji umieszczonej w wykazie prac legislacyjnych podkreślono, że wzrost cen energii stanowi szczególne zagrożenie dla przemysłowych przedsiębiorstw energochłonnych, dla których koszty energii elektrycznej stanowią dużą część wszystkich kosztów operacyjnych.

Zgodnie z planem o pomoc będzie mógł ubiegać się przedsiębiorca, który spełnia warunek energochłonności, czyli taki, którego koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. wartości jego produkcji w 2021 r. oraz uzyskuje większość przychodu lub wartości produkcji z działalności w jednej lub wielu podklasach PKD zawartych w sekcjach B i C. W informacji dodano, że o pomoc będzie można też się starać na podstawie kosztów ponoszonych przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ale wówczas kwotę pomocy oblicza się wyłącznie od kosztów poniesionych na gaz ziemny i energię elektryczną przez tę zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wysokość przyznanej pomocy wynika z kosztów poniesionych przez wnioskodawcę na zakup gazu ziemnego i energii elektrycznej w kolejnych kwartałach 2023 r. obliczanych jako iloczyn różnicy średniej ceny brutto za jednostkę zużytą przez beneficjenta w okresie wnioskowanym (w zł/MWh) i średniej ceny brutto za jednostkę zużytą przez beneficjenta w 2021 r. (w zł/MWh) pomnożonej razy 1,5 oraz ilości MWh energii elektrycznej i gazu ziemnego nabytej od dostawców zewnętrznych i zużytej przez beneficjenta jako konsumenta końcowego w okresie kwalifikowalności

– wyjaśniono w informacji.

Całkowita wartość programu wyniesie 5 mld złotych, a wnioski będzie można składać za trzy okresy – pierwsze półrocze, trzeci kwartał i czwarty kwartał 2023 r. Limit pomocy dla większości kwalifikujących się do programu firm wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro. Z wyższego limitu wynoszącego 40 proc. kosztów do kwoty 20 mln euro będą mogły skorzystać firmy działające w branżach szczególnie narażonych na utratę konkurencyjności względem firm spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA