fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEnergetykaSzczegóły programu pomocy dla firm energochłonnych

Szczegóły programu pomocy dla firm energochłonnych

Program wsparcia dla firm energochłonnych będzie wart 5 mld złotych – wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Program wsparcia dla firm energochłonnych zostanie przyjęty przez rząd do końca czerwca 2023 r. Rząd chce w ten sposób ulżyć przedsiębiorstwom, które najbardziej odczuwają wzrost cen prądu i gazu ziemnego. W informacji umieszczonej w wykazie prac legislacyjnych podkreślono, że wzrost cen energii stanowi szczególne zagrożenie dla przemysłowych przedsiębiorstw energochłonnych, dla których koszty energii elektrycznej stanowią dużą część wszystkich kosztów operacyjnych.

Zgodnie z planem o pomoc będzie mógł ubiegać się przedsiębiorca, który spełnia warunek energochłonności, czyli taki, którego koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. wartości jego produkcji w 2021 r. oraz uzyskuje większość przychodu lub wartości produkcji z działalności w jednej lub wielu podklasach PKD zawartych w sekcjach B i C. W informacji dodano, że o pomoc będzie można też się starać na podstawie kosztów ponoszonych przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ale wówczas kwotę pomocy oblicza się wyłącznie od kosztów poniesionych na gaz ziemny i energię elektryczną przez tę zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wysokość przyznanej pomocy wynika z kosztów poniesionych przez wnioskodawcę na zakup gazu ziemnego i energii elektrycznej w kolejnych kwartałach 2023 r. obliczanych jako iloczyn różnicy średniej ceny brutto za jednostkę zużytą przez beneficjenta w okresie wnioskowanym (w zł/MWh) i średniej ceny brutto za jednostkę zużytą przez beneficjenta w 2021 r. (w zł/MWh) pomnożonej razy 1,5 oraz ilości MWh energii elektrycznej i gazu ziemnego nabytej od dostawców zewnętrznych i zużytej przez beneficjenta jako konsumenta końcowego w okresie kwalifikowalności

– wyjaśniono w informacji.

Całkowita wartość programu wyniesie 5 mld złotych, a wnioski będzie można składać za trzy okresy – pierwsze półrocze, trzeci kwartał i czwarty kwartał 2023 r. Limit pomocy dla większości kwalifikujących się do programu firm wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro. Z wyższego limitu wynoszącego 40 proc. kosztów do kwoty 20 mln euro będą mogły skorzystać firmy działające w branżach szczególnie narażonych na utratę konkurencyjności względem firm spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA