fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieSzczepienia a kwestia nowej mutacji koronawirusa - ciekawe dane brytyjskiej służby zdrowia

Szczepienia a kwestia nowej mutacji koronawirusa – ciekawe dane brytyjskiej służby zdrowia

Na ciekawą rzecz zwraca uwagę na swoim facebookowym profilu Instytut Libertatis, analizując liczbę zakażeń wariantem indyjskim koronawirusa w Wielkiej Brytanii i zestawiając to z liczbą osób zaszczepionych w tym kraju.

Zaskakujące informacje z ostatnich analiz brytyjskiej służby zdrowia. Po pierwsze, w ostatnich tygodniach nastąpił wzrost stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, pomimo tego, że zaszczepionych jest już w Wielkiej Brytanii w pełni 60 proc. obywateli, a pierwszą dawką 80 proc. – pisze Instytut Libertatis.

W 90 proc. odpowiedzialny za nowe zakażenia jest wariant Delta (indyjski) koronawirusa.

Powyższa tabela pokazuje, że zdecydowana większość zakażonych tym wariantem od lutego to osoby niezaszczepione (35 tys. na 60 tys.). Nie przekłada się to jednak na proporcje zgonów. Wśród w pełni zaszczepionych (4 tys.) było ich 26, wśród zaszczepionych jedną dawką (9 tys.) – 10, a wśród niezaszczepionych (35 tys.) – tylko 34 osób.

Z jednej strony pokazuje to, że zaszczepieni byli mniej podatni na zakażenie. Z drugiej jednak, że gdy już do zakażenia doszło, to w pełni zaszczepieni byli 6 razy bardziej narażeni na zgon niż niezaszczepieni.

Różne i złożone mogą być wyjaśnienia tego zaskakującego zjawiska. Po pierwsze, w pełni zaszczepieni są średnio znacznie starsi od niezaszczepionych, a więc generalnie mniej odporni. Pojawiają się jednak przypuszczenia, że szczepionka przeciw koronawirusowi może osłabiać ogólną odporność organizmu, co w przeszłości wykazały doświadczenia na zwierzętach, a ostatnio badania skutków drugiej dawki szczepionki u osób, które przeszły infekcję.

Źródło: Instytut Libertatis

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA