fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieSzczepienia a kwestia nowej mutacji koronawirusa - ciekawe dane brytyjskiej służby zdrowia

Szczepienia a kwestia nowej mutacji koronawirusa – ciekawe dane brytyjskiej służby zdrowia

Na ciekawą rzecz zwraca uwagę na swoim facebookowym profilu Instytut Libertatis, analizując liczbę zakażeń wariantem indyjskim koronawirusa w Wielkiej Brytanii i zestawiając to z liczbą osób zaszczepionych w tym kraju.

Zaskakujące informacje z ostatnich analiz brytyjskiej służby zdrowia. Po pierwsze, w ostatnich tygodniach nastąpił wzrost stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, pomimo tego, że zaszczepionych jest już w Wielkiej Brytanii w pełni 60 proc. obywateli, a pierwszą dawką 80 proc. – pisze Instytut Libertatis.

W 90 proc. odpowiedzialny za nowe zakażenia jest wariant Delta (indyjski) koronawirusa.

Powyższa tabela pokazuje, że zdecydowana większość zakażonych tym wariantem od lutego to osoby niezaszczepione (35 tys. na 60 tys.). Nie przekłada się to jednak na proporcje zgonów. Wśród w pełni zaszczepionych (4 tys.) było ich 26, wśród zaszczepionych jedną dawką (9 tys.) – 10, a wśród niezaszczepionych (35 tys.) – tylko 34 osób.

Z jednej strony pokazuje to, że zaszczepieni byli mniej podatni na zakażenie. Z drugiej jednak, że gdy już do zakażenia doszło, to w pełni zaszczepieni byli 6 razy bardziej narażeni na zgon niż niezaszczepieni.

Różne i złożone mogą być wyjaśnienia tego zaskakującego zjawiska. Po pierwsze, w pełni zaszczepieni są średnio znacznie starsi od niezaszczepionych, a więc generalnie mniej odporni. Pojawiają się jednak przypuszczenia, że szczepionka przeciw koronawirusowi może osłabiać ogólną odporność organizmu, co w przeszłości wykazały doświadczenia na zwierzętach, a ostatnio badania skutków drugiej dawki szczepionki u osób, które przeszły infekcję.

Źródło: Instytut Libertatis

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.