fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowieSzczepienia a kwestia nowej mutacji koronawirusa - ciekawe dane brytyjskiej służby zdrowia

Szczepienia a kwestia nowej mutacji koronawirusa – ciekawe dane brytyjskiej służby zdrowia

Na ciekawą rzecz zwraca uwagę na swoim facebookowym profilu Instytut Libertatis, analizując liczbę zakażeń wariantem indyjskim koronawirusa w Wielkiej Brytanii i zestawiając to z liczbą osób zaszczepionych w tym kraju.

Zaskakujące informacje z ostatnich analiz brytyjskiej służby zdrowia. Po pierwsze, w ostatnich tygodniach nastąpił wzrost stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, pomimo tego, że zaszczepionych jest już w Wielkiej Brytanii w pełni 60 proc. obywateli, a pierwszą dawką 80 proc. – pisze Instytut Libertatis.

W 90 proc. odpowiedzialny za nowe zakażenia jest wariant Delta (indyjski) koronawirusa.

Powyższa tabela pokazuje, że zdecydowana większość zakażonych tym wariantem od lutego to osoby niezaszczepione (35 tys. na 60 tys.). Nie przekłada się to jednak na proporcje zgonów. Wśród w pełni zaszczepionych (4 tys.) było ich 26, wśród zaszczepionych jedną dawką (9 tys.) – 10, a wśród niezaszczepionych (35 tys.) – tylko 34 osób.

Z jednej strony pokazuje to, że zaszczepieni byli mniej podatni na zakażenie. Z drugiej jednak, że gdy już do zakażenia doszło, to w pełni zaszczepieni byli 6 razy bardziej narażeni na zgon niż niezaszczepieni.

Różne i złożone mogą być wyjaśnienia tego zaskakującego zjawiska. Po pierwsze, w pełni zaszczepieni są średnio znacznie starsi od niezaszczepionych, a więc generalnie mniej odporni. Pojawiają się jednak przypuszczenia, że szczepionka przeciw koronawirusowi może osłabiać ogólną odporność organizmu, co w przeszłości wykazały doświadczenia na zwierzętach, a ostatnio badania skutków drugiej dawki szczepionki u osób, które przeszły infekcję.

Źródło: Instytut Libertatis

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA