fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieSzczepionkowe groźby duńskiego rządu

Szczepionkowe groźby duńskiego rządu

Duńskie władze straszą ponowną blokadą gospodarki, jeśli więcej ludzi nie zostanie zaszczepionych. Potwierdzone testami infekcje zaczęły w ostatnich tygodniach przyrastać w lawinowy sposób. Powrót COVID-19 jako temat dnia w Danii jest zaskakujący, bo kraj ten należy do najbardziej „wyszczepionych” w Europie, a niedawno ogłoszono w nim zwycięstwo nad pandemią.

– Jeśli kraj nie ma zostać ponownie zamknięty, musimy mieć więcej ludzi, którzy dostaną szczepionkę – powiedział minister zdrowia Magnus Heunicke duńskiemu kanałowi TV2, dodając, że nowy lockdown w Danii to kwestia bliskiej przyszłości.

Dania jest szczególnym krajem spośród krajów europejskich. Była jednym z pierwszych, które nałożyły u siebie duże obostrzenia jeszcze w marcu 2020 roku, wymuszając zamknięcie wielu firm, szkół i placówek gastronomicznych.
W trakcie pandemii, podobnie jak inni, Dania rozluźniała i zaostrzała wprowadzane środki antycovidowe.
W tym wysoce „wyszczepionym” kraju skandynawskim władze ledwie miesiąc temu zdjęły ostatnie ograniczenia gospodarcze związane z pandemią, a urzędnicy ds. zdrowia ogłosili pełny sukces twierdząc, że COVID-19 nie jest już „krytycznym zagrożeniem dla społeczeństwa ”. Dania był pierwszym państwem w Unii Europejskiej, który wydał taką deklarację.

Do tej pory około 75 procent populacji Danii to osoby w pełni zaszczepione. Jednak dane przygotowane przez ministerstwo zdrowia tego kraju pokazują, że liczba wykrytych infekcji wzrosła w ostatnim czasie, dochodząc średnio do tysiąca w ciągu siedmiu dni.
Mimo że rząd twierdzi, iż spodziewał się tego już od dawna, duńska partia opozycyjna Venstre zarzuca ministrowi zdrowia ​​Magnusowi Heunicke chęć złamania kluczowego, polityczno-zdrowotnego porozumienia ponad partyjnymi podziałami – co grozi ponownym nałożeniem społeczeństwu i duńskiej gospodarce ograniczeń pandemicznych.
Jest to tym bardziej społecznie irytujące, że Dania była również jednym z pierwszych krajów, które wdrożyły (już 21 kwietnia tego roku) system paszportów COVID-19. Nie odbyło się to jednak bezproblemowo. Duńska Rada ds. Etyki wywalczyła, żeby przepustka szczepionkowa była wykorzystywana przez jak najkrótszy czas, przy pełnej ochronie prywatnych danych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA