fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaSzczyt chińsko-arabski w Arabii Saudyjskiej w czasie napięć na rynku ropy

Szczyt chińsko-arabski w Arabii Saudyjskiej w czasie napięć na rynku ropy

9 grudnia Arabia Saudyjska będzie gospodarzem szczytu chińsko-arabskiego, w którym weźmie udział prezydent Chin Xi Jinping. Przywódcy obu krajów mają omówić stosunki handlowe i bezpieczeństwo regionalne. Planowane jest podpisanie dziesiątek umów dotyczących energii, bezpieczeństwa i inwestycji oraz bardzo rozległej współpracy gospodarczej obu krajów.

Wizyta Xi przypada w momencie, gdy stosunki amerykańsko-saudyjskie osiągnęły najniższy od lat poziom, a Waszyngton z niepokojem obserwuje rosnące wpływy Chin na Bliskim Wschodzie i w czasie, gdy na światowych rynkach energii pojawiała się niepewność – Zachód nałożył ograniczenia cenowe na rosyjską ropę, a kartel OPEC+ zapowiedział ograniczenie poziomu wydobycia.

Chiny są największym partnerem handlowym Arabii Saudyjskiej, a handel obu krajów w 2021 r. wyniósł 87,3 mld dolarów. Chiński eksport do Arabii Saudyjskiej osiągnął 30,3 mld dolarów, podczas gdy import do Chin z królestwa 57 mld dolarów. Arabia Saudyjska jest największym dostawcą ropy do Chin i odpowiada za 18 proc. całkowitych chińskich zakupów tego surowca. Import ropy z Arabii Saudyjskiej do Chin stanowił w 2021 r. 77 proc. całkowitej wartości importu do Państwa Środka z tego kraju.

Chiny łączą z Arabią Saudyjską rozległe projekty współpracy z obszarze energetycznym i militarnym.

Reuter przybliża najważniejsze z nich:

– saudyjska firma Saudi Aramco posiada coroczne umowy na dostawy z pół tuzinem chińskich rafinerii, w tym Sinopec, CNPC, CNOOC, Sinochem, Norinco, a także z prywatną rafinerią Zhejiang Petrochemical Corp,
– Aramco na początku 2022 r. podjęło decyzję o budowie rafinerii i kompleksu petrochemicznego o wartości 10 mld dolarów w północno-wschodnich Chinach, co jest największą zagraniczną inwestycją w tym kraju. Saudyjskie firmy mają także udziały w innych chińskich rafineriach, podobnie jak chińskie w saudyjskich,
– chiński państwowy Fundusz Jedwabnego Szlaku jest częścią konsorcjum kierowanego przez EIG Global Energy Partners z siedzibą w USA, które w połowie 2021 r. sfinalizowało transakcję zakupu 49 proc. działalności związanej z rurociągami naftowymi Saudi Aramco o wartosci 12,4 mld  dolarów,
– Silk Road jest również częścią konsorcjum kierowanego przez BlackRock Real Assets i Hassana Investment Company, które ogłosiło w lutym sfinalizowanie przejęcia 49 proc. udziałów w Aramco Gas Pipelines Company za 15,5 mld dolarów,
– saudyjski deweloper ACWA Power, częściowo należący do saudyjskiego państwowego funduszu majątkowego, poinformował we wrześniu, że uzgodnił z Silk Road Fund wspólną inwestycję w elektrownię gazową o mocy 1,5 gigawata (GW) w Uzbekistanie o wartości 1 mld dolarów, która ma być część pekińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku.
– państwowy China Energy Engineering Corp (CEEC) buduje elektrownię słoneczną o mocy 2,6 GW w Al Shuaiba w Arabii Saudyjskiej, której właścicielem jest również ACWA Power. To największy projekt solarny na Bliskim Wschodzie,
– Saudi Advanced Communications and Electronics Systems Co (ACES) podpisało umowę z China Electronics Technology Group na produkcję systemów ładunkowych bezzałogowych statków powietrznych w królestwie (informowały o tym w marcu saudyjskie anglojęzyczne gazety „Arab News” i „Saudi Gazette”),
– w lutym Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały, że planują zamówić z Chin 12 lekkich samolotów szturmowych L-15 z opcją zakupu kolejnych 36.

Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA