fbpx
sobota, 7 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatSzef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odwiedzi Chiny

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odwiedzi Chiny

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w tym tygodniu odwiedzi Chiny – poinformowały oba kraje. Szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał wcześniej telefonicznie ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem.

Agencja AP poinformowała, że 18 czerwca Antony Blinken spotka się z szefem chińskiego MSZ Qin Gangiem i być może również z prezydentem Xi Jinpingiem. Jak przekazał w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller, w Pekinie Blinken spotka się z „wysokimi rangą przedstawicielami ChRL”, by podkreślić wartość utrzymania otwartych linii komunikacji i „odpowiedzialnie zarządzać relacjami USA-ChRL”. „Podejmie też sprawy dwustronne, kwestie globalne i regionalne oraz potencjalnej współpracy w sprawie wspólnych wyzwań ponadnarodowych” – napisał Miller.

Z kolei chińskie MSZ poinformowało, że Qin Gang w czasie rozmowy telefonicznej z Blinkenem wezwał Stany Zjednoczone do poszanowania „podstawowych obaw Chin”, takich jak kwestia samostanowienia Tajwanu i do „zaprzestania ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin i szkodzenia interesom suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju w imię konkurencji”.

Wcześniej wizytę Blinkena w Chinach odwołano z uwagi na incydent z chińskim balonem nad Ameryką.

Sytuacja między oboma krajami jest niezwykle napięta. Stany Zjednoczone regularnie nakładają sankcje na chińskie firmy sektora technologicznego, oskarżając je wspieranie chińskiego sektora wojskowego, a także o współpracę z Rosją. Próbują też, wraz z sojusznikami, izolować Pekin od dostępu do najnowocześniejszych technologii chipowych, a także wzmacniać podmiotowość Tajwanu. Chiny z kolei oskarżane są przez USA i sojuszników o prowokacyjne działania na Morzu Południowochińskim wobec sąsiadów i wojsk amerykańskich. W ostatnim czasie doszło do napięć w okolicach Cieśniny Tajwańskiej związanych m.in. z wyzywającymi manewrami chińskich okrętów i samolotów podczas przechwytywania amerykańskich jednostek na tym akwenie.

Dziennik „Wall Street Journal” podał też, przed planowaną wizytą Blinkena, że Chiny budują bazę nasłuchową wywiadu elektronicznego na Kubie. Biały Dom najpierw zdementował te informacje, a potem przyznał, że taka baza istnieje od 2019 roku i jest rozbudowywana. Chińczycy zaprzeczają tym informacjom.

Associated Press, PAP, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA