fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatSzef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odwiedzi Chiny

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odwiedzi Chiny

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w tym tygodniu odwiedzi Chiny – poinformowały oba kraje. Szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał wcześniej telefonicznie ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem.

Agencja AP poinformowała, że 18 czerwca Antony Blinken spotka się z szefem chińskiego MSZ Qin Gangiem i być może również z prezydentem Xi Jinpingiem. Jak przekazał w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller, w Pekinie Blinken spotka się z „wysokimi rangą przedstawicielami ChRL”, by podkreślić wartość utrzymania otwartych linii komunikacji i „odpowiedzialnie zarządzać relacjami USA-ChRL”. „Podejmie też sprawy dwustronne, kwestie globalne i regionalne oraz potencjalnej współpracy w sprawie wspólnych wyzwań ponadnarodowych” – napisał Miller.

Z kolei chińskie MSZ poinformowało, że Qin Gang w czasie rozmowy telefonicznej z Blinkenem wezwał Stany Zjednoczone do poszanowania „podstawowych obaw Chin”, takich jak kwestia samostanowienia Tajwanu i do „zaprzestania ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin i szkodzenia interesom suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju w imię konkurencji”.

Wcześniej wizytę Blinkena w Chinach odwołano z uwagi na incydent z chińskim balonem nad Ameryką.

Sytuacja między oboma krajami jest niezwykle napięta. Stany Zjednoczone regularnie nakładają sankcje na chińskie firmy sektora technologicznego, oskarżając je wspieranie chińskiego sektora wojskowego, a także o współpracę z Rosją. Próbują też, wraz z sojusznikami, izolować Pekin od dostępu do najnowocześniejszych technologii chipowych, a także wzmacniać podmiotowość Tajwanu. Chiny z kolei oskarżane są przez USA i sojuszników o prowokacyjne działania na Morzu Południowochińskim wobec sąsiadów i wojsk amerykańskich. W ostatnim czasie doszło do napięć w okolicach Cieśniny Tajwańskiej związanych m.in. z wyzywającymi manewrami chińskich okrętów i samolotów podczas przechwytywania amerykańskich jednostek na tym akwenie.

Dziennik „Wall Street Journal” podał też, przed planowaną wizytą Blinkena, że Chiny budują bazę nasłuchową wywiadu elektronicznego na Kubie. Biały Dom najpierw zdementował te informacje, a potem przyznał, że taka baza istnieje od 2019 roku i jest rozbudowywana. Chińczycy zaprzeczają tym informacjom.

Associated Press, PAP, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA