fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaSportSzef chińskiej dyplomacji wystąpił na meczu NBA

Szef chińskiej dyplomacji wystąpił na meczu NBA

Chiński polityk Qin Gang złożył kibicom NBA życzenia z okazji rozpoczynającego się w Azji nowego roku.

Szef chińskiej dyplomacji i b. ambasador tego kraju w USA Qin Gang wystąpił w przerwie meczu NBA. Za pośrednictwem nagranego wcześniej wideo, w czasie meczu drużyny Washington Wizards, złożył kibicom życzenia z okazji obchodzonego właśnie w Azji Nowego Roku Księżycowego – Roku Królika.

– Życzę Chińczykom i Amerykanom pomyślnego Roku Królika i świetlanej przyszłości! Powodzenia, a wszystkim miłej gry! – powiedział. Wystąpienie transmitowała chińska telewizja państwowa.

Wystąpienie Qina podczas wydarzenia sportowego nawiązuje do tzw. dyplomacji ping-pongowej między USA a Chinami z wczesnych lat 70. XX w., zanim oba kraje nawiązały oficjalne stosunki dyplomatyczne. Washington Wizard (wcześniej Washington Bullets) to pierwsza drużyna NBA, która odwiedziła Chiny Ludowe po nawiązaniu przez ten kraj stosunków dyplomatycznych z USA w 1979 r.

Qin Gang w styczniu został nowym szefem chińskiego MSZ. Wcześniej był ambasadorem Chin w USA i zasłynął z dość dużej kontaktowości i otwartości – uczestniczył m.in w meczach Washington Wizards, a na spotkaniach zakładał kowbojski kapelusz. Jednocześnie był aktywny na Twitterze, gdzie realizował wytyczne chińskiej „wilczej dyplomacji”, krytykując Zachód i „aktywnie odpierając ataki na Chiny”.

Forbes.com, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

Real Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt pierwszy raz od pięciu lat znalazł się na czele zestawienia klubów piłkarskich świata, które uwzględnia największe przychody generowane przez poszczególne drużyny.
2 MIN CZYTANIA

Niemiecki klub pozbawiony rosyjskich pieniędzy stacza się w przepaść

Jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich Schalke 04 latami otrzymywał miliony euro od Gazpromu. Teraz grozi mu spadek do trzeciej ligi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA