Chiński polityk Qin Gang złożył kibicom NBA życzenia z okazji rozpoczynającego się w Azji nowego roku.

Pexels.com

Szef chińskiej dyplomacji i b. ambasador tego kraju w USA Qin Gang wystąpił w przerwie meczu NBA. Za pośrednictwem nagranego wcześniej wideo, w czasie meczu drużyny Washington Wizards, złożył kibicom życzenia z okazji obchodzonego właśnie w Azji Nowego Roku Księżycowego – Roku Królika.

– Życzę Chińczykom i Amerykanom pomyślnego Roku Królika i świetlanej przyszłości! Powodzenia, a wszystkim miłej gry! – powiedział. Wystąpienie transmitowała chińska telewizja państwowa.

Wystąpienie Qina podczas wydarzenia sportowego nawiązuje do tzw. dyplomacji ping-pongowej między USA a Chinami z wczesnych lat 70. XX w., zanim oba kraje nawiązały oficjalne stosunki dyplomatyczne. Washington Wizard (wcześniej Washington Bullets) to pierwsza drużyna NBA, która odwiedziła Chiny Ludowe po nawiązaniu przez ten kraj stosunków dyplomatycznych z USA w 1979 r.

Qin Gang w styczniu został nowym szefem chińskiego MSZ. Wcześniej był ambasadorem Chin w USA i zasłynął z dość dużej kontaktowości i otwartości – uczestniczył m.in w meczach Washington Wizards, a na spotkaniach zakładał kowbojski kapelusz. Jednocześnie był aktywny na Twitterze, gdzie realizował wytyczne chińskiej „wilczej dyplomacji”, krytykując Zachód i „aktywnie odpierając ataki na Chiny”.

Forbes.com, KR

Poprzedni artykułZwolnienia w Big Tech mogą wszystkim wyjść na dobre
Następny artykułPolskie firmy zamierzają inwestować