fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacje„Szóstka dla biotechnologii” podpisana. Czym jest?

„Szóstka dla biotechnologii” podpisana. Czym jest?

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał deklarację o nazwie „Szóstka dla biotechnologii”, która ma na celu wzmacnianie sektora biotechnologii.

Deklaracja ma również wzmacniać współpracę w branży, bo według danych resortu dziś w naszym kraju działa nawet 190 firm biotechnologicznych, a wartość rynku przekracza 2 mld zł. Jest to sektor, który rozwija się prężnie na całym świecie, również w Polsce. W 2021 r. inwestycje wyniosły 3,6 mld zł, co stanowiło wzrost o 71 proc. w stosunku do 2020 r., podczas gdy do 2018 r. wartość inwestycji dokonywanych przez fundusze VC na polskim rynku wynosiła zaledwie 200 mln zł.

– Rynek biotechnologii jest niezwykle strategiczny w perspektywie średnioterminowej, a wydarzenia na świecie, w tym pandemia Covid-19, pokazały, jak wielkie perspektywy dla inwestorów oferuje branża biotechnologiczna. Polski rząd, w tym MRiT współpracuje z tym sektorem i prowadzi działania mające na celu jego rozwój – powiedział Waldemar Buda, otwierając konferencję CEBioForum 2022 w Warszawie.

Deklaracja zaznacza rosnącą rolę biotechnologii w rozwiązywaniu problemów cywilizacyjnych we wszystkich obszarach życia człowieka, a także podkreśla znaczenie budowania gospodarki innowacyjnej i potrzebę stymulowania wzrostu gospodarczego w postpandemicznej gospodarce dotkniętej dodatkowo skutkami wojny na Ukrainie.

– Wierzę, że nasze wspólne działania przyczynią się do dalszego rozwoju biotechnologii w wielu gałęziach polskiej gospodarki i minimalizacji związanych z tym zagrożeń – podkreślił minister Buda.

Podpisana deklaracja zakłada przede wszystkim koordynację działań i wzmacnianie wsparcia instytucjonalnego, mającego poprawić konkurencyjność sektora biotechnologicznego w naszym kraju, a także budowę systemu przyjaznego innowacjom i inwestycjom w branży. Poza tym rząd chce m.in. wspierać internacjonalizację i promować działania, które podniosą świadomość w zakresie roli biotechnologii w rozwoju polskiej gospodarki.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA