Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał deklarację o nazwie „Szóstka dla biotechnologii”, która ma na celu wzmacnianie sektora biotechnologii.

Pexels.com

Deklaracja ma również wzmacniać współpracę w branży, bo według danych resortu dziś w naszym kraju działa nawet 190 firm biotechnologicznych, a wartość rynku przekracza 2 mld zł. Jest to sektor, który rozwija się prężnie na całym świecie, również w Polsce. W 2021 r. inwestycje wyniosły 3,6 mld zł, co stanowiło wzrost o 71 proc. w stosunku do 2020 r., podczas gdy do 2018 r. wartość inwestycji dokonywanych przez fundusze VC na polskim rynku wynosiła zaledwie 200 mln zł.

– Rynek biotechnologii jest niezwykle strategiczny w perspektywie średnioterminowej, a wydarzenia na świecie, w tym pandemia Covid-19, pokazały, jak wielkie perspektywy dla inwestorów oferuje branża biotechnologiczna. Polski rząd, w tym MRiT współpracuje z tym sektorem i prowadzi działania mające na celu jego rozwój – powiedział Waldemar Buda, otwierając konferencję CEBioForum 2022 w Warszawie.

Deklaracja zaznacza rosnącą rolę biotechnologii w rozwiązywaniu problemów cywilizacyjnych we wszystkich obszarach życia człowieka, a także podkreśla znaczenie budowania gospodarki innowacyjnej i potrzebę stymulowania wzrostu gospodarczego w postpandemicznej gospodarce dotkniętej dodatkowo skutkami wojny na Ukrainie.

– Wierzę, że nasze wspólne działania przyczynią się do dalszego rozwoju biotechnologii w wielu gałęziach polskiej gospodarki i minimalizacji związanych z tym zagrożeń – podkreślił minister Buda.

Podpisana deklaracja zakłada przede wszystkim koordynację działań i wzmacnianie wsparcia instytucjonalnego, mającego poprawić konkurencyjność sektora biotechnologicznego w naszym kraju, a także budowę systemu przyjaznego innowacjom i inwestycjom w branży. Poza tym rząd chce m.in. wspierać internacjonalizację i promować działania, które podniosą świadomość w zakresie roli biotechnologii w rozwoju polskiej gospodarki.

Poprzedni artykułOgraniczenie neutralności podatkowej szkodliwe dla gospodarki
Następny artykułZobacz, w jaki sposób Microsoft wesprze PGE Polską Grupę Energetyczną