fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajSztuczna inteligencja decyduje za ZUS

Sztuczna inteligencja decyduje za ZUS

Sztuczna inteligencja wytypowała przedsiębiorstwa, w których inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokonają kontroli pod kątem opłacania składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi kontrole w 2,6 tys. przedsiębiorstw – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że firmy do kontroli wytypowała sztuczna inteligencja.

„Dziennik Gazeta Prawna” tłumaczy, że dzisiaj AI pomaga przetwarzać dane ZUS-owi, bo dokumentów jest tak dużo, że obecne kadry urzędnicze są zbyt małe, aby je przeanalizować samodzielnie. Mowa tutaj o ok. 78 mln stron dokumentów tekstowych czy np. dziesiątkach milionów zwolnień lekarskich, które w ciągu roku trafiają do systemów ZUS.

Korzystając z posiadanych przez nas danych wyodrębniamy elementy ryzyka i przypisujemy im wagi. W ten sposób kalibrujemy nasze algorytmy

– powiedział na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.

Właśnie przy wykorzystaniu podobnych algorytmów sztuczna inteligencja w systemach ZUS wytypowała 2,6 tys. podmiotów, do których trafią kontrolerzy urzędu. Wiceprezes Jaroszek zaznaczył jednak, że fakt wytypowania firmy do kontroli wcale nie musi oznaczać, że są w niej jakieś nieprawidłowości, ale dodał, że w tak wytypowanych miejscach tego typu ryzyko jest wyższe. Decyzję o karach w ZUS nadal jednak podejmowane będą tradycyjnie, czyli przez urzędników.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA