fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaKrajSztuczna inteligencja decyduje za ZUS

Sztuczna inteligencja decyduje za ZUS

Sztuczna inteligencja wytypowała przedsiębiorstwa, w których inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokonają kontroli pod kątem opłacania składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi kontrole w 2,6 tys. przedsiębiorstw – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że firmy do kontroli wytypowała sztuczna inteligencja.

„Dziennik Gazeta Prawna” tłumaczy, że dzisiaj AI pomaga przetwarzać dane ZUS-owi, bo dokumentów jest tak dużo, że obecne kadry urzędnicze są zbyt małe, aby je przeanalizować samodzielnie. Mowa tutaj o ok. 78 mln stron dokumentów tekstowych czy np. dziesiątkach milionów zwolnień lekarskich, które w ciągu roku trafiają do systemów ZUS.

Korzystając z posiadanych przez nas danych wyodrębniamy elementy ryzyka i przypisujemy im wagi. W ten sposób kalibrujemy nasze algorytmy

– powiedział na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.

Właśnie przy wykorzystaniu podobnych algorytmów sztuczna inteligencja w systemach ZUS wytypowała 2,6 tys. podmiotów, do których trafią kontrolerzy urzędu. Wiceprezes Jaroszek zaznaczył jednak, że fakt wytypowania firmy do kontroli wcale nie musi oznaczać, że są w niej jakieś nieprawidłowości, ale dodał, że w tak wytypowanych miejscach tego typu ryzyko jest wyższe. Decyzję o karach w ZUS nadal jednak podejmowane będą tradycyjnie, czyli przez urzędników.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA