fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja odbiera pracę Polakom

Sztuczna inteligencja odbiera pracę Polakom

Już co trzecia firma w Polsce przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zredukowała przynajmniej jedno stanowisko w efekcie wdrożenia sztucznej inteligencji.

Aż 57 proc. polskich firm zgadza się ze stwierdzeniem, że automatyzacja procesów i sztuczna inteligencja przyczynią się do redukcji etatów – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. W ciągu ostatniego roku decyzję o zwolnieniu pracownika w związku z wdrożeniem AI podjęło już 30 proc. przedsiębiorstw.

Wśród samych pracowników prawie co czwarty wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch lat zjawiska związane z wdrażaniem automatyzacji i sztucznej inteligencji mocno przyspieszyły w ich firmach. Z kolei wśród firm aż 70 proc. deklaruje gotowość do ich wdrożenia, z czego 19 proc. podejmuje działania w tym zakresie już teraz, a co czwarty planuje to w przyszłości. Automatyzacją dzisiaj nie zajmuje się jedna czwarta firm w Polsce, ale niewykluczone, że w przyszłości to się zmieni.

Teraz już ponad połowa firm jest przekonanych, że AI i automatyzacja to słuszny kierunek, który jednocześnie prowadzi też do ograniczenia poziomu zatrudnienia, z czego wszyscy zdają sobie sprawę. Robot nie choruje, może pracować bez przerw. To doprowadzi do zmiany modelu funkcjonowania globalnej gospodarki, bo wzrost czy utrzymywanie dobrych wskaźników nie będzie już bezpośrednio skorelowane z rozwojem na rynku pracy. Wiele etatów zniknie, według Goldman Sachs będzie to aż 300 milionów miejsc pracy i to najprawdopodobniej będą osoby o średnich kompetencjach

– powiedział Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Polscy pracownicy doświadczają automatyzacji i robotyzacji niemal na własnej skórze, bo co dziesiąty ankietowany zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku został zwolniony przez wdrożenie automatyzacji. Jeśli chodzi o firmy, to 30 proc. z nich wskazuje, że w ostatnim roku co najmniej jedna osoba straciła pracę na rzecz robota. Zjawisko to jest najwyraźniejsze w handlu, gdzie 100 proc. firm wskazało, że co najmniej jedna osoba została zwolniona; następne są administracja publiczna (75 proc.) oraz sektor TSL (38 proc.).

Źródło: Personnel Service
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA