fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja odbiera pracę Polakom

Sztuczna inteligencja odbiera pracę Polakom

Już co trzecia firma w Polsce przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zredukowała przynajmniej jedno stanowisko w efekcie wdrożenia sztucznej inteligencji.

Aż 57 proc. polskich firm zgadza się ze stwierdzeniem, że automatyzacja procesów i sztuczna inteligencja przyczynią się do redukcji etatów – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. W ciągu ostatniego roku decyzję o zwolnieniu pracownika w związku z wdrożeniem AI podjęło już 30 proc. przedsiębiorstw.

Wśród samych pracowników prawie co czwarty wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch lat zjawiska związane z wdrażaniem automatyzacji i sztucznej inteligencji mocno przyspieszyły w ich firmach. Z kolei wśród firm aż 70 proc. deklaruje gotowość do ich wdrożenia, z czego 19 proc. podejmuje działania w tym zakresie już teraz, a co czwarty planuje to w przyszłości. Automatyzacją dzisiaj nie zajmuje się jedna czwarta firm w Polsce, ale niewykluczone, że w przyszłości to się zmieni.

Teraz już ponad połowa firm jest przekonanych, że AI i automatyzacja to słuszny kierunek, który jednocześnie prowadzi też do ograniczenia poziomu zatrudnienia, z czego wszyscy zdają sobie sprawę. Robot nie choruje, może pracować bez przerw. To doprowadzi do zmiany modelu funkcjonowania globalnej gospodarki, bo wzrost czy utrzymywanie dobrych wskaźników nie będzie już bezpośrednio skorelowane z rozwojem na rynku pracy. Wiele etatów zniknie, według Goldman Sachs będzie to aż 300 milionów miejsc pracy i to najprawdopodobniej będą osoby o średnich kompetencjach

– powiedział Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Polscy pracownicy doświadczają automatyzacji i robotyzacji niemal na własnej skórze, bo co dziesiąty ankietowany zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku został zwolniony przez wdrożenie automatyzacji. Jeśli chodzi o firmy, to 30 proc. z nich wskazuje, że w ostatnim roku co najmniej jedna osoba straciła pracę na rzecz robota. Zjawisko to jest najwyraźniejsze w handlu, gdzie 100 proc. firm wskazało, że co najmniej jedna osoba została zwolniona; następne są administracja publiczna (75 proc.) oraz sektor TSL (38 proc.).

Źródło: Personnel Service
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chiński producent elektryków zastąpi pracowników sztuczną inteligencją i robotami

Chiński lider produkcji pojazdów elektrycznych Nio chce, żeby do 2027 r. sztuczna inteligencja i roboty zastąpiły w firmie 30 proc. siły roboczej. Ma to poprawić wydajność, obniżyć koszty i zmniejszyć zależność od wykwalifikowanych pracowników. W listopadzie firma zwolniła już 10 proc. personelu.
< 1 MIN CZYTANIA

Ślimacze tempo cyfryzacji polskich firm

Cyfryzacja staje się dziś nieodłącznym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa. O ile kwestia ta jest najzupełniej jasna, gdy myślimy o firmach dużych, o tyle potrzeba digitalizacji nie jest tak oczywista w odniesieniu do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
4 MIN CZYTANIA

Chiny z najszybszą siecią internetową na świecie

Chiny uruchomiły najszybszą na świecie sieć internetową o przepustowości 1,2 terabita na sekundę. Sieć – jak informuje dziennik „South China Morning Post” – może przesyłać równowartość 150 filmów na sekundę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA