fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwum„Sztuczna inteligencja w sukurs służbie zdrowia”

„Sztuczna inteligencja w sukurs służbie zdrowia”

Wasza firma działa w mniej typowej, ale szybko rozwijającej się branży. Zaoferowaliście właśnie usługi sektorowi publicznemu.
Zadeklarowaliśmy, że bezpłatnie, na najbliższe szęść miesięcy, udostępnimy placówkom Sanepidu oraz szpitalom w całej Polsce jedno z naszych rozwiązań – system telemedyczny CarnaLife System, który umożliwia zdalną diagnozę oraz monitoring dużej liczby pacjentów bez konieczności częstych osobistych wizyt w placówce medycznej. Chodzi tu zarówno o lepszą diagnozę i większe bezpieczeństwo pacjentów, ale też o realną ochronę pracowników medycznych, oszczędność czasu, czy wreszcie odzieży ochronnej. Za pomocą naszego systemu można zdalnie monitorować temperaturę i pulsoksymetrię osób na kwarantannie albo w szpitalnych izolatkach, ale również wiele różnych innych parametrów opisujących stan pacjenta. Oprócz rozwijającej się pandemii zakażeń koronawirusem mamy przecież do czynienia z nadwyrężeniem całego systemu służby zdrowia. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym oparte na telemedycznej obsłudze dużej liczby pacjentów, mogą ten system istotnie wzmocnić. Przykład to osoby doświadczające chorób układu krążenia. Stanowią one najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie, powodując ogromne obciążenia dla służby zdrowia.

Nasz drugi system, CarnaLife Holo, zwiększa możliwości wizualizacyjne z różnego rodzaju urządzeń diagnostyki obrazowej takich jak tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, angiograf czy echo serca. Oprócz chorób układu krążenia system ten ma też zastosowanie w takich obszarach jak onkologia, ortopedia czy ginekologia i położnictwo. W czasach koronawirusa i braku dostępu do szerokiego stosowania testów Chińczycy zaczęli szybko diagnozować pacjentów na podstawie tomografii komputerowej pokazującej obszary zmętnień w płucach związanych ze stanem zapalnym. CarnaLife Holo umożliwia holograficzną wizualizację 3D różnego rodzaju zmian morfologicznych w różnych obszarach anatomicznych z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury urządzeń diagnostyki obrazowej. Co istotne, podczas interakcji z hologramem lekarz nie dotyka żadnych przedmiotów, więc nie ma ryzyka utraty sterylności.

Jaka jest reakcja władz na wyrażoną przez was intencję pomocy? Są postępy?
Reakcja jest pozytywna. Jesteśmy w gotowości z udostępnieniem naszego rozwiązania, czekamy na sygnał od decydentów. Nie boimy się dużej ilości danych. Serwery Azure firmy Microsoft gwarantują nam bezpieczeństwo i skalowalność naszego rozwiązania. Pomoc jest w zasadzie dostępna od ręki, maksymalnie w ciągu 2-3 dni.

Naprawdę wasze usługi mogą przyczynić się do ograniczenia epidemii w Polsce?
Zdecydowanie tak. Obecną pandemię może być w stanie powstrzymać rygorystycznie przestrzegana izolacja społeczna. Jeśli spowodujemy, że znaczna część pacjentów wymagających porady lekarskiej nie będzie musiała kontaktować się osobiście z lekarzem, to przyczynimy się do ograniczania rozwoju tej pandemii. Należy też pamiętać, że w niektórych krajach znaczącą część zakażonych stanowią pracownicy służby zdrowia. Mówimy więc tutaj nie tylko o bezpieczeństwie pacjentów, ale także bezpieczeństwie kluczowego personelu medycznego.

Tego rodzaju technologie wymagają szczególnych certyfikacji. Macie takowe?
Tak, nasz system CarnaLife wspomagający diagnostykę jest klinicznie potwierdzony i certyfikowany znakami CE 2274 i ISO 13485 jako wyrób medyczny klasy IIb. Posiadamy również NATO-wski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej NCAGE (NATO Commercial and Government Entity).

AI, czyli sztuczna inteligencja i robotyzacja, wydają się być obecnie przyszłością, także i jak najbardziej w medycynie. Czy technologie medyczne oparte na sztucznej inteligencji mogą mieć zastosowanie w Polsce także w czasach, gdy pandemia już się skończy?
Nowoczesne systemy oparte nie tylko na gromadzeniu dużej ilości danych diagnostycznych, ale także dokonujące ich analizy w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji i wspierające następnie klinicystów, to przyszłość medycyny. Pandemia koronawirusa pokazała, jak wiele jest do zrobienia w służbie zdrowia i jak istotna jest to gałąź gospodarki, także z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego i ekonomicznego. W najbliższych latach będziemy świadkami dużych zmian i inwestycji w ochronie zdrowia.

Rozmawiał Robert Azembski

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA