fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatSztuczna inteligencja zastąpi urzędników w Japonii?

Sztuczna inteligencja zastąpi urzędników w Japonii?

Administracja japońskiego miasta Yokosuka korzysta już w swojej pracy ze sztucznej inteligencji.

Yokosuka jest pierwszym miastem w Kraju Kwitnącej Wiśni, którego urzędnicy w codziennych czynnościach używają ChataGPT, czyli narzędzia wykorzystującego sztuczną inteligencję w udzielaniu odpowiedzi na dyspozycje jego użytkowników.

Władze uzasadniają stosowanie narzędzi wykorzystujących AI faktem spadającej liczby mieszkańców. Licząca cztery tysiące osób administracja miasta boryka się z brakami kadrowymi, dlatego w realizacji swoich zadań musi posiłkować się rozwiązaniami opartymi o nowe technologie.

ChatGPT pomaga urzędnikom

Praca w miejskiej administracji Yokosuki jest tak organizowana, aby personel wykonywał głównie czynności, w których niezbędny jest udział człowieka. ChatGPT jest wykorzystywany głównie do przygotowywania komunikatów wewnętrznych lub skierowanych do mieszkańców lub opracowywania streszczeń dokumentów.

W najbliższym czasie sztuczna inteligencja ma znaleźć szersze zastosowanie w całej japońskiej administracji. Kilka tygodniu temu kraj odwiedził szef OpenAI (twórcy ChataGPT) Sam Altman, który spotkał się z premierem Fumio Kishidą. Rząd w Tokio już zapowiedział, że przygotowuje rozwiązania, które pozwolą wykorzystać możliwości AI tak, aby odciążyć urzędników.

japantimes.co.jp
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA