fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKultura„Sztuka i wiara”, czyli cud w Sewilli

„Sztuka i wiara”, czyli cud w Sewilli

Na rynku wydawniczym pojawił się wielki rozmiarami i treścią album ks. Andrzeja Witko „Sztuka i wiara”, z pięknymi reprodukcjami najwybitniejszych malarzy hiszpańskich zaliczanych do górnej półki artystów sztuki europejskiej XVII i XVIII wieku.

Autor monumentalnego dzieła – ks. Andrzej Witko przedstawia czytelnikowi dwanaście wyselekcjonowanych („najcudowniejszych”) programów ikonograficznych artystów związanych z Sewillą. Samo wydanie monumentalnego dzieła jest swego rodzaju cudem – by nawiązać do innego, wcześniejszego albumu tego autora, a tyczącego malarstwa pt. „Cud w Sewilli”. Piękne reprodukcje okraszone historią miasta i jego malarzy przenoszą nas w czasie do metropolii, która w XVII wieku podarowała światu tak wielu wybitnych artystów.

Stare przysłowie mówi, że kto nie widział Sewilli, nie widział cudu (quien no ha visto Sevilla, no ha visto maravilla). Warto to przysłowie zapamiętać i zastanowić, skąd się takie przysłowie wzięło. Sewilla była jeszcze w XVII wieku jedną z największych metropolii Europy, obok takich aglomeracji jak Paryż czy Londyn. Niestety sytuację tę nagle zmieniła dżuma, którą miasto bardzo boleśnie odczuło, przecierpiało. Sewilla nigdy już nie odzyskała dawnej świetności, nie stała się europejską metropolią, choć przetrwała jako miasto.
O jej złotym czasie świadczy architektura i… malarstwo. Tak się złożyło, że lata temu z autorem albumu „Sztuki i wiary” ks. Andrzejem Witko zabrałem się „na stopa” z Wilna do Krakowa. Było więc o czym rozmawiać i wtedy właśnie dowiedziałem się o fascynacji duchownego Sewillą –swego rodzaju genius loci na mapie Europy.

Tym, co jest „najcudowniejsze” w tym niezwykłym mieście pozostaje bez wątpienia siedemnastowieczne malarstwo, dziś po części rozproszone w kolekcjach niemal na całym świecie – od dalekiej Australii aż po Amerykę Łacińską. Po szeregu przeciętnych szesnastowiecznych artystów, tworzących w całej Hiszpanii w kanonach wyznaczonych przez sztukę włoską, właśnie w Sewilli w siedemnastym stuleciu odrodziło się znakomite, nowatorskie malarstwo. Wiązało się to z pewnością z trwającą wciąż prosperity ekonomiczną w stolicy Andaluzji, najważniejszym porcie Hiszpanii, nadzorującym cały handel z Ameryką. Utrwalone struktury społeczne potencjalnej klienteli, z dominującą rolą Kościoła katolickiego, zainteresowane były licznymi dziełami wykonywanymi przez artystów pracujących w mieście nad rzeką Gwadalkiwir.

Byli wśród nich zarówno Włosi, jak i Flamandowie, jednak z czasem dominującą nacją stali się Hiszpanie i to głównie urodzeni w Andaluzji. Wiek XVII wydał na świat nieproporcjonalną wręcz liczbę wybitnych malarzy, jakich nie było w Sewilli ani we wcześniejszych, ani w późniejszych stuleciach.

Artyści tej miary co Francisco de Zurbarán, Alonso Cano, Valdés Leal, Pacheco czy Bartolomé Esteban Murillo należą do największych wirtuozów pędzla w dziejach sztuki powszechnej, którzy wycisnęli znaczące znamię na dziejach kultury, zresztą nie tylko hiszpańskiej.

Na kartach albumu „Sztuka i wiara” odkrywać możemy – na kanwie dziewięciu rozbudowanych cyklów obrazowych oraz sześciu zachowanych do dziś kościołów – ekscytujący świat idei dotyczący m.in. mądrości, świętości, pokory, prostoty, kapłaństwa, miłosierdzia, śmierci, Eucharystii, Niepokalanego Poczęcia czy dzieła wykupu niewolników chrześcijańskich z rąk pogańskich, wskazując tym samym, jak Sztuka służyła Wierze. Na pewno jest to pozycja obowiązkowa dla czytelników ceniących malarstwo.

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

Najrzadsza, najdroższa, najpiękniejsza

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o złotą 50-dukatówkę Zygmunta III Wazy. Cenna moneta została kupiona na aukcji za 2,7 mln złotych, a licytacja trwała… minutę. 50 dukatów w złocie jest prawdziwym białym krukiem wśród kolekcji numizmatycznych na świecie.
3 MIN CZYTANIA

Pochodząca z Ukrainy modelka z tytułem Miss Japonii 2024

Japonia ma nową miss piękności – została nią modelka Carolina Shiino, urodzona na Ukrainie. Jest pierwszą naturalizowaną obywatelką Japonii, która wygrała konkurs, ale jej zwycięstwo rozpaliło debatę na temat tego, co to znaczy być Japonką. Niektórzy uznali jej zwycięstwo za „znak czasów”, inni twierdzili, że "nie wygląda tak, jak powinna wyglądać".
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA