fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumSzwajcaria bada sprawę „wywiadowczego zamachu stulecia”

Szwajcaria bada sprawę „wywiadowczego zamachu stulecia”

Chodzi o firmę Crypto AG, która od dziesięcioleci była dominującym producentem urządzeń szyfrujących. Żaden z krajów, które kupiły od niej sprzęt, nie wiedział, że był śledzony przez CIA w jego tajnym partnerstwie z wywiadem zachodnioniemieckim. Agencje szpiegowskie montowały urządzenia w taki sposób, aby móc łatwo odczytać zaszyfrowane wiadomości.

,,Washington Post” szczegółowo opisał partnerstwo i historię firmy w długim artykule opublikowanym we wtorek. W odpowiedzi szwajcarski resort obrony przyznał, że analizuje działania Crypto „w celu zbadania i wyjaśnienia faktów”. „Omawiane wydarzenia pochodzą z 1945 roku i trudno je zrekonstruować i zinterpretować w obecnym kontekście” – podała szwajcarska minister obrony Viola Amherd w specjalnym oświadczeniu. Sklasyfikowany raport Amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej na temat trwającej dziesięciolecia operacji nazywa ,,wywiadowczym zamachem stulecia”, ponieważ umożliwiał służbom odczytywanie ściśle tajnych wiadomości kilkudziesięciu krajów, w tym w czasach kryzysu.

Niemiecka agencja wywiadowcza opuściła partnerstwo na początku lat 90., po latach napięć związanych z podziałem pieniędzy i chęcią szpiegowania niektórych sojuszników. CIA z kolei sprzedała aktywa firmy w 2018 roku, tworząc dwie spółki będące następcami: Crypto International i CyOne Security AG.
Jeden ze szwajcarskich polityków, Balthasar Glaettli, przyznał, że gdyby kraj wiedział o działaniach Crypto, „podważyłoby to podstawy naszej tożsamości politycznej”.

Właściciel Crypto International, Andreas Linde, nazwał raport „niepokojącym” i powiedział, że jego firma nie ma powiązań ani z CIA, ani niemieckim wywiadem. Także firma CyOne Security zapowiedziała, że nie ma nic wspólnego z usługami szpiegowskimi. Szwajcarski minister gospodarki Guy Parmelin mimo to zawiesił generalne zezwolenia eksportowe obu firm, dopóki – jak się wyraził – „sytuacja i pytania otwarte nie zostaną wyjaśnione”.

DL/ Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA