fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumSzwajcaria bada sprawę „wywiadowczego zamachu stulecia”

Szwajcaria bada sprawę „wywiadowczego zamachu stulecia”

Chodzi o firmę Crypto AG, która od dziesięcioleci była dominującym producentem urządzeń szyfrujących. Żaden z krajów, które kupiły od niej sprzęt, nie wiedział, że był śledzony przez CIA w jego tajnym partnerstwie z wywiadem zachodnioniemieckim. Agencje szpiegowskie montowały urządzenia w taki sposób, aby móc łatwo odczytać zaszyfrowane wiadomości.

,,Washington Post” szczegółowo opisał partnerstwo i historię firmy w długim artykule opublikowanym we wtorek. W odpowiedzi szwajcarski resort obrony przyznał, że analizuje działania Crypto „w celu zbadania i wyjaśnienia faktów”. „Omawiane wydarzenia pochodzą z 1945 roku i trudno je zrekonstruować i zinterpretować w obecnym kontekście” – podała szwajcarska minister obrony Viola Amherd w specjalnym oświadczeniu. Sklasyfikowany raport Amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej na temat trwającej dziesięciolecia operacji nazywa ,,wywiadowczym zamachem stulecia”, ponieważ umożliwiał służbom odczytywanie ściśle tajnych wiadomości kilkudziesięciu krajów, w tym w czasach kryzysu.

Niemiecka agencja wywiadowcza opuściła partnerstwo na początku lat 90., po latach napięć związanych z podziałem pieniędzy i chęcią szpiegowania niektórych sojuszników. CIA z kolei sprzedała aktywa firmy w 2018 roku, tworząc dwie spółki będące następcami: Crypto International i CyOne Security AG.
Jeden ze szwajcarskich polityków, Balthasar Glaettli, przyznał, że gdyby kraj wiedział o działaniach Crypto, „podważyłoby to podstawy naszej tożsamości politycznej”.

Właściciel Crypto International, Andreas Linde, nazwał raport „niepokojącym” i powiedział, że jego firma nie ma powiązań ani z CIA, ani niemieckim wywiadem. Także firma CyOne Security zapowiedziała, że nie ma nic wspólnego z usługami szpiegowskimi. Szwajcarski minister gospodarki Guy Parmelin mimo to zawiesił generalne zezwolenia eksportowe obu firm, dopóki – jak się wyraził – „sytuacja i pytania otwarte nie zostaną wyjaśnione”.

DL/ Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA