fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseSzwajcaria nie zamroziła aktywów rosyjskich oligarchów

Szwajcaria nie zamroziła aktywów rosyjskich oligarchów

Władze Szwajcarii wprowadziły szereg sankcji na rosyjskie firmy i obywateli, ale nie uwzględniają  zamrożenia zgromadzonych już w bankach ich aktywów.

Prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis oznajmił, że jego kraj przyjął sankcje Unii Europejskiej dotyczące 363 osób i 4 rosyjskich firm. Szwajcarski Urząd Nadzoru nad Rynkiem Finansowym (FINMA) ogłosił, że zabronione będzie nawiązywanie przez banki nowych umów z objętymi ograniczeniami ludźmi i podmiotami. Te z nich, które już są obecne w Szwajcarii, zostaną objęte nadzorem, jednak ich aktywa nie zostaną zamrożone.

W 2020 roku obywatele Federacji Rosyjskiej posiadali w szwajcarskich bankach majątek o łącznej wartości 10,4 mld franków szwajcarskich (11,21 mld dolarów).

Jednocześnie rząd przypomina, iż utrzymuje otwarte kanały komunikacji dyplomatycznej z wszystkimi stronami konfliktu.

Reuters.com, swissinfo.ch

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA