fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseSzwajcaria zamroziła potężne rosyjskie majątki

Szwajcaria zamroziła potężne rosyjskie majątki

Władze Szwajcarii zamroziły już środki na rachunkach bankowych i nieruchomości należące do obywateli i podmiotów z Rosji o łącznej wartości 7,5 miliarda franków.

Rząd przyznaje, że podobne działania wprowadzono w 4 z szwajcarskich kantonów i mają one na celu ukaranie Rosji za inwazję na Ukrainę.

Berno w swoich działaniach wobec Federacji Rosyjskiej odstępuje od powszechnie stosowanej w swojej polityce neutralności. M.in. zdecydowano się przyłączyć do unijnych sankcji nałożonych na ten kraj oraz odbyto rozmowy z przedstawicielami Ukrainy, na których ustalano zasady ich wdrożenia.

Dotychczas wprowadzone przez Szwajcarię ograniczenia uderzają w ok. 900 Rosjan objętych sankcjami. Szacuje się, że w bankach alpejskiego kraju znajdują się środki należące do obywateli lub podmiotów z Federacji Rosyjskiej, których łączna wartość sięga 150-200 miliardów franków.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA