Kolejne kraje utylizują miliony szczepionek na koronawirusa, które tracą swoją ważność.

Fot. Pixabay

Szwajcarskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że zniszczy ponad 10 mln dawek preparatów firmy Moderna. Obecnie 2,5 mln szczepionek jest przechowywanych w krajowych magazynach armii, a pozostałe w zewnętrznym magazynie znajdującym się w Belgii. Ich łączna wartość sięga 280 mln franków szwajcarskich.

Obecnie Szwajcaria posiada 38 mln szczepionek na COVID-19, które są ważne tylko do końca obecnego roku. Niebawem ma zostać zainicjowana akcja podawania kolejnych dawek przypominających, które trafią do 3,5 mln z liczącej 8,7 mln populacji państwa. Jak dotąd na COVID-19 zaszczepiło się 70 procent Szwajcarów.

O podobnych krokach poinformował Alexandru Rafila, minister zdrowia Rumunii. Przyznał on, że jego kraj dotychczas zniszczył 3 mln dawek preparatów, a drugie tyle zostanie prawdopodobnie zutylizowanych do końca obecnego roku. Ich koszt jest szacowany na 100  do 200 mln euro.

Obecnie rząd w Bukareszcie stara się wynegocjować zmniejszenie wcześniej zawartych kontraktów na dostawy szczepionek. Zgodnie z nimi w tym roku ma ich otrzymać 11,2 mln, a w przyszłym kolejne 19 mln.

finance.yahoo.com, romania-insider.com

Poprzedni artykułCzy Korea Południowa zajmie aktywa japońskich firm?
Następny artykułChiński wzrost mniejszy od reszty Azji po raz pierwszy od 30 lat