Obywatele Szwajcarii w referendum przegłosowali podniesienie wieku emerytalnego oraz wyższe stawki podatku VAT.

Szwajcarzy głosowali w referendum nad czterema kwestiami.

Pierwsza przewidywała zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Oznacza to podniesienie jego progu dla pań o rok, do 65 lat. Wtedy będzie im przysługiwało pełne świadczenie. Jednocześnie uelastyczniono cały system i teraz stopniowe ograniczanie godzin pracy i pobieranie częściowej emerytury będzie możliwe dla osób w wieku 63-70 lat. Za tą zmianą opowiedziało się 50,6 proc. uczestników głosowania.

55,1 proc. z głosujących poparło wzrost podstawowej stawki podatku VAT z 7,7 do 8,1 proc. Jednocześnie niższa stawka VAT uległa zmianie z 2,5 do 2,6 proc. Pozyskane w ten sposób do budżetu środki mają zostać przeznaczone na rosnące koszty świadczeń społecznych.

Odrzucono natomiast pomysł likwidacji podatków płaconych od zakupu obligacji i innych papierów wartościowych. Przeciwko temu opowiedziało się 52 proc. biorących udział w referendum Szwajcarów.

Nie zaakceptowano także znacznego ograniczenia możliwości hodowli przemysłowej zwierząt przeznaczonych do uboju. Sprzeciw wyraziło prawie 63 proc. głosujących.

lenews.ch, swissinfo.ch

Poprzedni artykułBruksela zaakceptowała program FENG. Sprawdź szczegóły
Następny artykułChiny podkupują „swoich” naukowców Ameryce