W niedzielnym referendum Szwajcarzy opowiedzieli się przeciwko ustanowieniu rządowego programu wsparcia dla lokalnych mediów.

Przeciwko temu pomysłowi opowiedziało się 54,56 proc. głosujących w referendum Szwajcarów. Co ciekawe, większość głosujących we francuskojęzycznych kantonach opowiedziało się za inicjatywą, a większość w niemieckojęzycznych – przeciwko.

Jak informuje serwis EURACTIV.pl w ten sposób szwajcarski rząd chciał dofinansować lokalne prywatne media kwotą 151 mln CHF. Chodzi o to, że coraz bardziej tracą one reklamodawców na rzecz dużych podmiotów internetowych. Władze argumentowały, że „lokalne media, choć często niedochodowe, pełnią bardzo ważną funkcję, integrując regionalne społeczności i dostarczając informacji nieobecnych w dużych, ogólnokrajowych mediach”.

Jednak przeciwnicy pomysłu wsparcia mediów pieniędzmi podatników obawiali się, że będzie to w istocie zawoalowana forma przejęcia nad regionalnymi gazetami lub stacjami radiowymi kontroli przez państwo.

– Większość uważa, że prawdopodobnie przekazuje się zbyt dużo pieniędzy mediom, a wielu zgodziło się z argumentem, że propozycja faworyzuje dużych wydawców – powiedziała minister komunikacji Simonetta Sommaruga na konferencji prasowej.

Poprzedni artykułOd wtorku 15 lutego startuje rozliczenie PIT za rok 2021. Jak to zrobić?
Następny artykułTo wcale nie jest tak, jak wygląda na pierwszy rzut oka