fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatSzwecja ustawowo podwaja wynagrodzenia imigrantów

Szwecja ustawowo podwaja wynagrodzenia imigrantów

Władze w Sztokholmie znacznie podwyższyły minimalny próg wynagrodzenia, który muszą otrzymywać pracujący w kraju imigranci zarobkowi spoza Unii Europejskiej.

Nowe szwedzkie zasady wynagradzania obywateli innych państw wejdą w życie 1 listopada. Będą dotyczyć imigrantów zarobkowych pochodzących z państw nienależących do Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi każdy z nich będzie musiał zarabiać co najmniej 80 proc. średniego krajowego wynagrodzenia. Oznacza to, że obecna najniższa stawka, za którą mogą pracować, ulegnie podwojeniu – z 13 tysięcy szwedzkich koron (4,9 tys. złotych), do 26,5 tys. (10 tys. złotych). 

Władze w Sztokholmie twierdzą, że dzięki temu zminimalizowane zostanie zjawisko wyzysku imigrantów w miejscach pracy. 

Wynagrodzenia obcokrajowców już mających pozwolenie na pracę pozostaną na obecnym poziomie do momentu ich wygaśnięcia. Gdy poszczególne osoby będą ubiegać się o ich przedłużenie, to wtedy zastosowane zostaną już nowe przepisy i stawka wynagrodzenia obowiązująca w dniu składania wniosku. Podobnie dla ludzi, którzy dopiero chcą rozpocząć pracę w Szwecji. Aby móc legalnie wjechać do tego kraju, należy mieć potwierdzenie otrzymania odpowiedniej oferty pracy i gwarancję zatrudnienia. 

Dane Szwedzkiej Agencji Migracyjnej pokazują, że obecnie ok. 25 proc. pracujących w kraju imigrantów zarabia poniżej ustalonego progu. Są to osoby pracujące głównie w takich branżach jak usługi, sprzedaż, rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo czy rybołówstwo. 

getgis.org, schengenvisainfo.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA