fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaSzwedom brakuje prądu. Muszą kupić energię z Polski

Szwedom brakuje prądu. Muszą kupić energię z Polski

Przyszła sroga zima i nie oszczędza nikogo. W tym roku jest ona znacznie ostrzejsza od tych z poprzednich lat. Doszło do tego, że w Szwecji zaczyna brakować prądu. Dlaczego? W imię "walki o czystą energię" Szwedzi wygasili reaktory w elektrowniach atomowych i przeszli na pozyskiwanie prądu z tzw. ekologicznych źródeł. No i mają problem.

Pod naporem eko ideologii Szwecja zdecydowała się na zmianę polityki energetycznej. W latach 2019 i 2020 wygasiła reaktory jądrowe. Od tego momentu prąd dla całego kraju produkują turbiny wiatrowe. I o ile latem z energią elektryczną nie ma problemu, o tyle zimą problem jest. I to ogromny.

Podczas siarczystych mrozów zapotrzebowanie na prąd jest rekordowe. A prądu brakuje – w godzinie szczytu niedobór mocy wyniósł 1700 MW. Szwecja zdecydowała się już awaryjnie uruchomić w Karlshamn elektrownię na olej opałowy, ale to wciąż nie wystarcza. Postanowiono także odkupić prąd od pobliskich krajów, które wciąż pozyskują go z… węgla. Szwedzi pozyskują prąd z Polski, Litwy i Niemiec.

Kryzys energetyczny spowodował debatę, w której politycy opozycji oskarżają rządzących o jego wywołanie. „Jak przetrwa naród przemysłowy w północnej Europie, jeśli nie będziemy w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii, aby przetrwać normalną zimę?” – zastanawia się w przesłanym do redakcji „Expressen” artykule Christoffer Heimbrand, polityk partii Liberałowie, która była przeciwna wyłączaniu bloków w elektrowniach atomowych.

W telewizji publicznej SVT w reportażu pokazano właściciela zakładu papierniczego, który zdecydował się na wstrzymanie produkcji z powodu wysokich cen energii wywołanych nadzwyczajnym popytem. Cena jednej megawatogodziny osiągała w szczycie nawet 200 euro, podczas gdy normalnie kosztuje 30 euro.

W innym materiale wzywano Szwedów do powstrzymania się w najbliższych dniach od… odkurzania w domach.

Źródło: nczas.com

INNE Z TEJ KATEGORII

„Zielonym” Niemcom kończy się energia. A Polsce?

Niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy wydał właśnie raport, w którym wyraża poważne obawy, że Niemcom grożą przerwy w dostawie prądu, a może nawet blackout.
4 MIN CZYTANIA

Orlen pozwał dostawcę gazu z USA

Orlen pozwał amerykańskiego eksportera gazu Venture Global LNG, który miał nie respektować warunków zawartej umowy i zawyżać ceny oferowanego surowca.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd zaostrza plan transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło Komisji Europejskiej bazowy scenariusz transformacji energetycznej Polski, który zakłada zaostrzenie dotychczasowej tzw. polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA