fbpx
sobota, 14 września, 2024
Strona głównaŚwiatSzwedom nie podoba się, że decydują za nich politycy z… Polski

Szwedom nie podoba się, że decydują za nich politycy z… Polski

Lider wspierającej rząd w Sztokholmie partii Szwedzkich Demokratów wzywa do rozważenia sensu członkostwa jego kraju w Unii Europejskiej.

Szef Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson, drugiej siły w szwedzkim parlamencie, twierdzi, że

Unia idzie w złym kierunku, przesunięcie ośrodka władzy do Brukseli trwa

Polityk porównuje członkostwo w UE do nałożonego kaftana bezpieczeństwa, co skutkuje oddaniem Brukseli możliwości samostanowienia o niektórych istotnych dla Szwecji kwestiach. Zauważa też, że obecnie to politycy z Niemiec, Polski czy Francji decydują o codziennych sprawach Szwedów, jak te dotyczące kupna samochodu, paliwa czy możliwości wycinki drzew na swoim prywatnym terenie.

Akesson twierdzi, że już 60 procent decyzji podejmowanych w szwedzkich samorządach jest konsekwencją unijnych wytycznych i regulacji. Jego zdaniem niedopuszczalna jest sytuacja, w której na prawo obowiązujące w jego państwie mają większy wpływ przedstawiciele innych krajów niż politycy wybrani przez obywateli.

Musimy ocenić konsekwencje naszego członkostwa w UE oraz zastanowić się, w jaki sposób możemy ograniczyć wprowadzanie kolejnych unijnych praw

– podsumowuje lider Szwedzkich Demokratów.

Wzywa też do wynagrodzenia za setki miliardów euro przelanych Brukseli przez Sztokholm. Jego zdaniem nadszedł czas zapłaty i po latach dotowania unijnych projektów teraz UE powinna zapytać, co może zrobić dla Szwecji.

Powyższe deklaracje spotkały się z krytyką opozycyjnej lewicy. Jej przedstawiciele twierdzą, że podobne wypowiedzi mogą zmierzać do Swexitu.

Podczas ostatnich wyborów prawicowi Szwedzcy Demokracji osiągnęli drugi wynik ze wszystkich ugrupowań i zdobyli 20,5 procent głosów. Poparli gabinet rządzącego krajem premiera Ulfa Kristerssona, ale ich przedstawiciele nie znajdują się w rządzie.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA