fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatSzwedom nie podoba się, że decydują za nich politycy z… Polski

Szwedom nie podoba się, że decydują za nich politycy z… Polski

Lider wspierającej rząd w Sztokholmie partii Szwedzkich Demokratów wzywa do rozważenia sensu członkostwa jego kraju w Unii Europejskiej.

Szef Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson, drugiej siły w szwedzkim parlamencie, twierdzi, że

Unia idzie w złym kierunku, przesunięcie ośrodka władzy do Brukseli trwa

Polityk porównuje członkostwo w UE do nałożonego kaftana bezpieczeństwa, co skutkuje oddaniem Brukseli możliwości samostanowienia o niektórych istotnych dla Szwecji kwestiach. Zauważa też, że obecnie to politycy z Niemiec, Polski czy Francji decydują o codziennych sprawach Szwedów, jak te dotyczące kupna samochodu, paliwa czy możliwości wycinki drzew na swoim prywatnym terenie.

Akesson twierdzi, że już 60 procent decyzji podejmowanych w szwedzkich samorządach jest konsekwencją unijnych wytycznych i regulacji. Jego zdaniem niedopuszczalna jest sytuacja, w której na prawo obowiązujące w jego państwie mają większy wpływ przedstawiciele innych krajów niż politycy wybrani przez obywateli.

Musimy ocenić konsekwencje naszego członkostwa w UE oraz zastanowić się, w jaki sposób możemy ograniczyć wprowadzanie kolejnych unijnych praw

– podsumowuje lider Szwedzkich Demokratów.

Wzywa też do wynagrodzenia za setki miliardów euro przelanych Brukseli przez Sztokholm. Jego zdaniem nadszedł czas zapłaty i po latach dotowania unijnych projektów teraz UE powinna zapytać, co może zrobić dla Szwecji.

Powyższe deklaracje spotkały się z krytyką opozycyjnej lewicy. Jej przedstawiciele twierdzą, że podobne wypowiedzi mogą zmierzać do Swexitu.

Podczas ostatnich wyborów prawicowi Szwedzcy Demokracji osiągnęli drugi wynik ze wszystkich ugrupowań i zdobyli 20,5 procent głosów. Poparli gabinet rządzącego krajem premiera Ulfa Kristerssona, ale ich przedstawiciele nie znajdują się w rządzie.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA